Ze staré hospody je nyní moderní Obecní dům u Muchů. „Na začátku to byl jen sen, který neměl časový ani finanční rámec. Mluvili jsme se o něm v horizontu let 2028 až 2030, a to velmi mlhavě. Je zázrak, že jsme o Vánocích mohli jít do Obecního domu na vánoční koncert,“ libuje si starosta Pavel Chlád. Přestavba hostince na společenský dům se udála přímo bleskovým tempem. Slavnostního otevření hostince se obyvatelé Dolního Města dočkali už letos na podzim.
Hostinec U Muchů je v obci spojený s několika významnými událostmi, jak popisuje Josef Ježek z Dolního Města. A zdůrazňuje, že v roce 1913 se v tehdejším hostinci zapíjela významná událost . „Přívod elektřiny do naší obce. Tehdy byl hostinec U Muchů zároveň i obecním úřadem. Potom ale přišel rok 1936. Rok, který začal v naší obci velmi smolně. Zkraje roku 1936 hostinec U Muchů vyhořel do základů, ale následně byl velmi rychle obnoven,“ upřesňuje Ježek.
Rozpočet na přestavbu hospody na společenský dům byl kolem dvaceti milionů korun. Otevření kulturáku obec plánovala na rok 2026, kdy Dolní Město oslaví 800 let. „Projekt počítal s rekonstrukcí hostince, využitím stodoly a novým parkovištěm,“ vysvětluje starosta. Peníze na přestavbu ale obec získala už roku 2022 v létě. „Tomu bychom nevěřili ani náhodou,“ říká Chlád.
Obecní dům je z moderních a dobře tepelně izolujících materiálů. Dřevo na krov pochází z lesů spravovaných obecním lesním družstvem. „Soklové zdivo a kamenný obklad výčepu v interiéru pocházejí z původní budovy. Vytápění objektu je zajištěno podlahovým topením,“ popisuje Chlád. Zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla. Uvnitř ale zůstala i historická kachlová kamna.
Za zmínku stojí i ozvučení. „Sál i výčep jsou samostatně ozvučeny. V obou prostorách jsou i plátna s projektory. Náš obecní dům je připravený na letní a zimní kina i na kongresové akce. Také výzdoba salonku by neměla ujít pozornosti návštěvníků. Jsou tam tři obrazy. Fotky podlipnických kostelíků, které stály v naší krajině v dobách, kterou nikdo z nás nepamatuje. A budou zde stát i v dobách, kterých se nikdo ze současníků nedožije. Jsou zkrátka nadčasové,“ zdůrazňuje Chlád.
Obec hostinec koupila od bývalého majitele. Hospodě se říkalo U Muchů. Založil ji někdy koncem devatenáctého století rodák z blízké Lipničky Jan Mucha, který se do Dolního Města přiženil. Největšího rozkvětu se dožila za jeho syna. Byl v obci nejen hostinským, ale také dvacet let starostou.
V té době sem podle pamětníků občas chodil i spisovatel Hašek. „Zakladatel hospody Jan Mucha měl syna Jana. Ten měl tři děti. Nejstarší byla moje prababička Božena, která tu v mládí roznášela pivo a na Haška si dobře pamatovala,“ nahlíží do historie slavné hospody Jan Provazník, jeden z potomků zakladatele Jana Muchy. Poslední majitel hospodu držel v chodu z úcty ke svým předkům. „Navzdory přírodním katastrofám, válce, komunistům i měnové reformě si hospoda U Muchů žila vlastním tempem,“ popsal Jan Provazník s tím, že ji položilo až zavedení EET. „Majitel se pak rozhodl hospodu zavřít a prodat obci,“ vysvětluje.
VIDĚLI JSTE? Sníh v roli dřevorubce na Vysočině ničil i urostlé stromy. Lesníci sčítají škody