Letos peču cukroví doma, rozhodla se Věra Vlčková z Havlíčkova Brodu. Od pravidelné objednávky vánočního cukroví na zakázku ji odrazují peníze. Stoupající ceny másla, cukru a mouky ale výrazně prodraží i domácí pečení.

U Vlčků doma mají nejraději vanilkové rohlíčky. Zatímco loni vyšlo upečení jednoho kila rohlíčků skoro na dvě stovky, letos je to minimálně o stovku víc.

Cukroví doma v mnohem menším množství než loni napeče pro rodinu v Brodě i Jana Kasalová. „Všechno v minimálním množství ze čtvrtinových dávek. Jenom proto, aby na stole něco bylo,“ prohlásila. Spočítala si, o kolik vyjde letos pečení cukroví dráž než předtím. Upozornila, že do cen nezapočítává energii, která pečení letos samozřejmě také o hodně prodraží.

Vánoční výzdoba na Vysočině, ilustrační foto
Krizi navzdory: Světlá se vánočně rozzáří v parku, ohňostroj ale nebude

Značně se prodraží i pečení domácí vánočky. „Loni mi pečení jedné vánočky vyšlo na necelou stovku. Letos to budou klidně i stovky dvě. Protože kostka másla někde stojí víc než šedesát korun. Nás je doma pět. Po jedné vánočce se jen zapráší,“ povzdechla si Kasalová.

Někteří zákazníci budou mít letos hluboko do kapsy. S tím počítají i cukráři a připravili úsporné balíčky. „U nás si vánoční cukroví vybere každý. Letos nabízíme jak kolekce patnácti druhů vánočního cukroví za šest set deset korun, tak i balíčky, kde je dvacet deka cukroví za padesát korun,“ informovala cukrářka Renata Nimertondlová z cukrárny Fontána Přibyslav.

Ceny domácího cukroví stoupnou. To potvrdili i odborníci. Na konkrétním příkladu u Vlčků tak oblíbených vanilkových rohlíčků. „Výpočet vychází z loňských údajů serveru Kupi.cz. Ten loni v listopadu vypočítal výrobu kila rohlíčků skoro na dvě stovky bez energií. Na základě vývoje cen, jak jej zachycuje Český statistický úřad, vyjde letos upečení jednoho kila rohlíčků na víc než tři stovky," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Citelné meziroční zdražení postihlo snad všechny suroviny, které jsou k pečení potřeba. „Zvláště dramatické, až osmdesátiprocentní je zdražení mouky. O třetinu zdražil cukr a vejce. Máslo a sádlo jsou dražší o padesát procent a ořechy přibližně o pětinu. Energie jsou dražší o přibližně šedesát procent,“ konstatoval ekonom a dodal, že za nárůst cen cukru může i zdražování cukrové řepy. Mouka zdražuje kvůli válce na Ukrajině. Ke zvyšování cen potravin přispívá i cenová politika obchodních řetězců. „Obchodníci si mohou stanovovat vyšší marže, které svedou třeba právě na válku na Ukrajině a obecnou drahotu,“ vysvětlil ekonom.