„Materiál na kříž mi sponzorsky poskytli přímo lidé z domova důchodců, kteří jeho přibližný tvar navíc rovnou vyznačili na žulovou desku, z níž jsem ho následně vyřezal," uvedl autor s tím, že se jedná o moderní typ kříže jednadvacátého století.

Necelé dva metry vysoké umělecké dílo, které svojí velikostí přibližně odpovídá výšce člověka a rozměrově zapadá do areálu, ponese podle ředitelky Hany Hlaváčkové vizi místního domova pro seniory.  Autor na něm znázornil celou řadu symbolů, z nichž některé souvisejí přímo s domovem.  „Na kříži je na čtyřech místech znázorněn čtyřlístek, což je symbol, který s tímto domovem přímo souvisí. Dále je na něm například ryba, jakožto raně křesťanský symbol, ptáci a mnoho dalších," podotkl Dvořák, který doposud neměl s tímto druhem sochařství příliš zkušeností.

„Většinou pracuji na figurách ze dřeva nebo z kamene. Kříž jsem zatím nedělal, sochu de facto s tímto motivem jsem však v roce 2007 vystavil v Jihlavě," dodal autor, který svá díla předváděl i na zahraničních výstavách.

Dvořák nepracuje pro domov U Panských poprvé. „Už v roce 2007 pro nás udělal dřevenou sochu svaté Barbory, která je patronkou našeho domova. S přáním na výrobu kříže jsme se rádi obrátili znovu na něj," řekla Hlaváčková s tím, že většinu ceny za zhotovení díla zaplatí sponzoři.  Kříž bude slavnostně odhalen u příležitosti   už 115 let existence Domova.

Jan Štrobl