V prvé řadě šlo o architektonickou studii, kterou vypracoval investor. Dále o smlouvu o smlouvě budoucí, na jejímž základě investor získá po dokončení stavby od města pozemky, na kterých domov postaví, a třetím dokumentem byla smlouva o právu jeho stavby na pozemcích města.

„Vlastní domov pro seniory vytvoří podle předložené architektonické studie dva objekty spojené do tvaru písmene L. Půjde o dvoupatrový objekt, v němž bude polovina pokojů dvoulůžkových a polovina pokojů jednolůžkových. Nový domov v něm najde sto dvacet lidí, mezi nimi i ti s diagnózou Alzheimerovy nemoci či různými formami stařecké demence," upřesnil chotěbořský místostarosta Zdeněk Janovský.

Investor, jímž je rakouská společnost SeneCura, počítá i s tím, že kromě domova pro seniory postaví v Chotěboři i další dva rezidenční domy. „V nich bude přibližně dvacet malometrážních bytů určených pro seniory, kteří se o sebe dokážou postarat sami," dodal Janovský. Model rezidenčního bydlení lokalizovaného do blízkosti domova pro seniory se společnosti SeneCura osvědčil i v zahraničí, kde již svá zařízení provozuje. „Lidé z rezidencí pak plynule přecházejí do domova pro seniory, kde se jim dostane více sociální i zdravotní péče," vysvětlil Janovský.

Kapacity budou brzy naplněny

Součástí architektonické studie byla i podrobná demografická analýza. „Vyplynulo z ní mimo jiné i to, že kapacita domova i rezidenčního bydlení bude brzy naplněna. Prioritou chotěbořské radnice i nadále zůstává, a při jednání s investorem to neustále zdůrazňujeme, aby v obou typech zařízení bydlelo co nejvíce lidí z města a jeho bezprostředního okolí," zdůraznil Janovský.

Pro výstavbu svého zařízení bude investor potřebovat v lokalitě Koubek pozemky o rozloze devíti tisíc metrů čtverečních. Město Chotěboř mu je na základě rozhodnutí zastupitelstva z června letošního roku odprodá, a to v ceně sedm set korun za metr.

„Investor zaplatí předem a město může tyto prostředky využít podle svého uvážení. Pozemky mu ale převede až po kolaudaci celé stavby. A k té by mělo dojít s největší pravděpodobností koncem roku 2019," řekl Janovský.

Nový domov pro seniory se v Chotěboři stane dalším významným zaměstnavatelem. Práci v jeho třísměnném provozu – počítá se například s vlastní kuchyní, bufetem a prádelnou, by mělo najít až osmdesát lidí, z větší části žen.

„I to je pro nás velmi dobrá zpráva. Žen bez práce totiž v Chotěboři v posledním období přibylo. Vyplývá to i ze statistik úřadu práce," uvedl v této souvislosti již dříve starosta města Tomáš Škaryd.

Společnost SeneCura sídlí v Praze a spadá do skupiny působící v Rakousku a Francii. S ní provázaná firma Senior holding v České republice, podle údajů zveřejněných na internetu, provozuje domov důchodců v Chrudimi a rezidenci pro seniory v Praze. Na Vysočině má kromě domova pro seniory v Chotěboři vybudovat ještě podobná zařízení ve Žďáru nad Sázavou a Telči.