„Není to tak dávno, kdy jsme s výtvarnicí a architektkou Danou Kerberovou tvořili zahradu kolem domova. Napadlo nás, že by nebylo špatné zpříjemnit také interiér. Abychom potěšili i obyvatele, kteří na tom nejsou zdravotně nejlépe, proto ven vyjdou málokdy," přiblížila počátek originálního projektu ředitelka Magdalena Kufrová.

Dana Kerberová navštěvuje domov často.

„Před rokem jsem se zúčastnila stáže v zahraničí. Tam jsem viděla, jak může být zařízení pro seniory barevné a originální," vysvětlila výtvarnice.

Pak už zbývalo jen vybrat správné motivy. „Uvažovali jsme, jaká témata by se hodila. Pak nás napadlo, že by to měla být místa, která obyvatelé domova v minulosti dob-ře znali. Venkovská náves, ulice s historickými plakáty," upřesnila Kerberová.

Nakonec ve spolupráci s ředitelkou Kufrovou vznikly návrhy na originální výzdobu druhého 
a třetího patra domova, včetně schodiště a odpočívadla.

„Chtěli jsme do výzdoby zapojit také obyvatele. Proto jsme třeba schodiště a odpočívadlo v přízemí pojali jako stromovou alej, kterou budou moci obyvatelé zařízení zdobit podle ročního období," popsala Kerberová jednu část projektu. Ve druhém patře obyvatelé domova i návštěvníci vstoupí do imaginární české vesnice prozářené létem. Pak přejdou do podzimního parku, kde budou moci posedět pod květinovou pergolou.

Kontakt mládí a stáří

Na začátku letošního školního roku domov oslovil studenty gymnázia v Havlíčkově Brodě a požádal je o spolupráci, zda by nechtěli v rámci hodin výtvarné výchovy s výzdobou vnitřních prostor pomoci. Projektu se účastní studenti sekundy, kteří podle šablon vyzdobí a vymalují dvě patra.

„Smyslem celé akce je nejen zařízení zútulnit, ale umožnit navázání pozitivního kontaktu mezi dvěma rozdílnými generacemi," podotkla ředitelka Kufrová.

Studenti gymnázia navštěvují domov dvakrát do týdne, ve středu a ve čtvrtek. Mezi nimi jsou napřík
lad Adéla Kourková a Natálie Horčičková.

„Chodíme sem jednou týdně. Ten projekt je skutečně zajímavý. V budoucnu bychom chtěly být designérkami a navrhovat podobně veselé interiéry," prozradily obě výtvarnice během práce na záhonu malovaných tulipánů.

Podle učitele výtvarné výchovy Daniela Korába má celý projekt mnohem hlubší smysl.

„Smyslem celé akce je nejen tvůrčí kontakt s prostředím, ale i se seniory. Studenti se tak učí úctě ke starším lidem a respektu k jejich zkušenostem a k inspirujícím vzpomínkám," zdůraznil učitel. Novou výzdobou interiérů se budou moci potěšit obyvatelé i návštěvníci domova zhruba koncem jara.