„Vozidlo budou zaměstnanci využívat zejména při poskytování sociálních služeb klientům a zásobování domova,“ informoval ředitel domova Vladimír Frič.

Domov se zvláštním režimem pro osoby s chronickým duševním onemocněním ve Věži poblíž Humpolce dostal svůj první vůz v rámci projektu s názvem Sociální automobil agentury Kompakt, která tuto činnost provozuje již dvacet let. Za tu dobu Kompakt předal v celém Česku na stovky vozidel, nyní jich je už 705. Právě toto auto Domov ve Věži získal. Letos se jedná již o pátý předaný sociální automobil v rámci republiky. 

„Myšlenka pomáhat lidem, kteří nemají stejnou startovní čáru jako my, není nijak nová, tyto projekty fungují ve vyspělé Evropě. Rozhodli jsme se ale přispět i svou troškou a zaměřili se na vozový park dětských domovů, sociálních ústavů, škol a dalších zařízení pro děti i dospělé. Právě ten totiž bývá ve velmi špatném stavu a sehnat vůz splňující standardy pro přepravu nemocných není v dnešní době pro tato zařízení vůbec jednoduché,“ vysvětlil Miroslav Káninský, jednatel společnosti Kompakt, proč projekt vznikl. Projekt je přitom neziskový a není podpořen žádnými dotacemi nebo granty.

Stavbu nového domu s pečovatelskou službou zahájili loni ve Ždírci nad Doubravou. V domě budou i byty k pronájmu a nové lékařské ordinace.
OBRAZEM: Ve Ždírci se staví nový pečovatelský dům

„Jsme rádi, že i naše malé zařízení bylo začleněno do tohoto skvělého projektu. Máme radost hlavně z ochoty podílet se na financování auta ze strany místních,“ uvedl Vladimír Frič, ředitel domova. Automobil bude Domovu nápomocný především při pořádání výletů pro klienty po okolí a do nedalekého bazénu v Jihlavě. Poslouží také při zásobování domova. Na financování vozu se podílela asi třicítka sponzorů napříč obory od velkých firem až po nejmenší jednotlivce z místních i přilehlého okolí. Kromě Věže se do projektu Sociální automobil agentury Kompakt nedávno přihlásilo také město Golčův Jeníkov na Havlíčkobrodsku, kde se tamní nadační fond Aktivní žena snaží už několik let zajistit pro potřebné obyvatele Jeníkova i okolních obcí alternativní možnost dopravy, protože běžná dopravní obslužnost není podle nadačního fondu pro tento mikroregion dostačující.

Věž není jediná

Za spoluúčasti firem a společností se poděbradská reklamní agentura Kompakt snaží o vytvoření, zdokonalení a obnovení vozového parku v ústavech a zařízeních, která svou činnost zaměřila na výchovu, vzdělání, rehabilitaci a integraci zdravotně, mentálně či jinak hendikepovaných lidí. Projekt stojí na systému takzvané reklamy na kolech a spočívá v tom, že jednou v roce přijede obchodní zástupce na tento projekt a po dobu tří měsíců získává firmy, které jsou ochotné přispět na dobrou věc a chtějí se podílet na přípravě automobilu, jenž poputuje do některého ze sociálních zařízení. Daná organizace tak získá nejen dobrý pocit za svou dobročinnost, ale i reklamu na vozidle, které je na silnicích všem na očích.

Od roku 1997, kdy byla zahájena realizace tohoto projektu, se za pomoci firem a společností po celém území republiky podařilo předat již sedm set automobilů pro sociální služby. Vzhledem k zahraničním zkušenostem byl doposud tento projekt postaven na vozech Renault Master, Renault Kangoo a Dacia Dokker.

Vypovídat přišel k havlíčkobrodskému soudu i bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl (vlevo).
Most, pod nímž zahynuli dělníci, není stále zkolaudován