Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopravu či místa pro hroby. I to řeší radnice

Vysočina – Podle představitelů obcí to někdy prý zpočátku vypadá jako banalita, ale nakonec se ukáže, že jde o problém, který bude nutné nebo přinejmenším vhodné řešit.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Momentka z veřejného fóra v Havlíčkově Brodě. Foto: Deník/Filip Brož

Může jít třeba o chybějící chodníky či parkovací místa. Obce, od těch největších až po nejmenší, nechávají mluvit své obyvatele, aby přímo oni řekli, co by chtěli změnit. Mnohá vysočinská města mají s besedami o největších problémech dlouholetou zkušenost, jako třeba Jihlava. Jinde s tím teprve začínají, například v Dolní Cerekvi.

„Chceme znát názory našich občanů. Ze setkání má vyplynout nějaký program, ze kterého budeme vycházet. Samozřejmě ale není v silách městyse udělat vše tak, jak občané chtějí. Musí se zvážit i finanční stránka požadavků a časové možnosti," uvedl k premiérové debatě o problémech Dolní Cerekve na Jihlavsku starosta městyse Zdeněk Jirsa (SNK ED).

Dolnocerekevští budou s vedením městyse debatovat o veřejných problémech, které je trápí vůbec poprvé, a to ve čtvrtek. „Nedokážu tipnout, s čím místní přijdou. Může to být sportovní hřiště či koupaliště, námětů je hodně," přiznal Jirsa. Ten jako zásadní aktuální problém městyse označil dokončení nové kanalizace. „To tam ale pravděpodobně bohužel nepadne. Jde o kroky, které občané často nevidí, i když jsou velice důležité a je třeba je udělat," poznamenal Jirsa.

Dlouholeté zkušenosti s pořádáním debat o veřejných problémech má Jihlava. „Postoje obyvatel k problémům města zjišťujeme každoročně. Bohužel se ale nedá říct, že skupina lidí, kteří na sezení chodí, je reprezentativní. Účastní se ho většinou ti angažovaní, kteří zde prosazují své zájmy. Často se mezi témata proto dostane například investice do sportu. Ta je ale ze strany města poměrně vysoká," naznačil určitá úskalí debat jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Proto také magistrát pořádá ankety, aby se k daným problémům vyjádřilo více obyvatel vysočinské metropole. „Ankety se účastní tak kolem tisíce lidí," poznamenal Chloupek.

„Desatero problémů města se pak rozebírá na zastupitelstvech," řekl dále jihlavský primátor. Ten jako jeden z úspěšných projektů, které vzešly z debat s veřejností a také z anket, označil rozšiřování počtu míst v mateřských školách. „Někdy například vyjdou na základě podnětu veřejnosti i akce, které se zprvu zdají být banální," poznamenal primátor, nakonec se ale prý může ukázat, že i ze zdánlivé banality se nakonec vyklube problém, který je dobré vyřešit.

Je tady nepořádek, stěžovali si v Brodě

Na konci září se konala debata o problémech Havlíčkova Brodu. Starostu Jana Tecla (ODS) prý nepříjemně překvapilo to, že si na setkání lidé velmi často stěžovali na nepořádek v ulicích města. „Myslel jsem si, že tato oblast je u nás v pořádku, zkušenosti lidí jsou ale jiné. Zaměříme se na to," přislíbil Tecl.

„Veřejného fóra se aktivně zúčastnilo téměř sto dvacet lidí, což nás velmi mile překvapilo," uvedla k zářijové debatě koordinátorka akce Marie Kudrnová z oddělení řízení havlíčkobrodského městského úřadu. Jako jeden z palčivých problémů ze setkání obyvatel vyšlo třeba to, že ve městě chybí jesle. Podobně jako v Jihlavě mají obyvatelé Brodu o největších problémech hlasovat v anketě na oficiálním webu města.

Ve Štokách, které se nacházejí na cestě mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, podle starosty městyse Pavla Královce (KSČM) obyvatelům nejvíc chybí větší společenský sál pro kulturní akce. Královec za jeden z největších problémů ale označil to, že místní čistička odpadních vod je na hraně životnosti. „Rádi bychom využili nějaké dotační tituly a čističku nechali kompletně zrekonstruovat," řekl.

Také ve druhém největším městě Vysočiny, Třebíči, loni pořádali debatu o největších místních problémech. Nakonec jich bylo stanoveno jedenáct. Při pohledu na jejich seznam však nejde o překvapivá zjištění. „Je to nedostatek pracovních míst nebo revitalizace Karlova náměstí," poukázal místostarosta Vladimír Malý (ČSSD).

Žďárská radnice by se ráda zaměřila na jeden z největších problémů města, a to je jeho postupné vylidňování. „To se samozřejmě odráží na penězích z daní, které získáváme ze státního rozpočtu, jež jsou na počet obyvatel vázané," řekl žďárský starosta Zdeněk Navrátil (STAN). Dodal, že se na tuto problematiku chce radnice soustředit především v rámci probíhajícího zpracovávání plánu strategie rozvoje města. Dalšími vážnými problémy Žďáru nad Sázavou jsou třeba nedostatek sociálních služeb pro seniory nebo stále houstnoucí doprava ve městě.

Doprava a s tím spojené problémy jsou ostatně diskutovanou záležitostí téměř v každé obci. Nejinak je tomu v Pelhřimově. Městský úřad tam například kromě nedostatku parkovacích míst řeší také zajištění nových pozemků pro výstavbu rodinných domů, aby si město udržovalo dostatek obyvatel. „Dále nás pálí, že podniky shánějí velké množství kvalifikovaných, odborně vzdělaných lidí, které nemají," nastínil pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD).

Na velikosti opravdu nezáleží

Relativně velké problémy, ale řeší i malá města. Příkladem může být Červená Řečice na Pelhřimovsku, která se dlouhé roky potýká s neuspokojivým stavem zámku. Jak to ale v poslední době vypadá, nový majitel zámku už snad památku dál chátrat nenechá. „Nový soukromý vlastník pokračuje v opravách. Teď se pustil do opravy další části střechy. Stav zámku se začal postupně zlepšovat," přiblížil situaci červenořečický místostarosta Dušan Obranec (ODS).

Kromě toho v Řečici přes léto odstranili dosud nevyhovující stav pro pěší. Vybudovali nový chodník k místní pláži a ke hřbitovu. Další velký projekt je takřka na spadnutí. „Bývalou školu bychom chtěli přestavět na bydlení. V komunitním domě seniorů by mohly vzniknout dvě desítky nájemních bytů," popsal Obranec nejaktuálnější záměr radnice.
V Okříškách na Třebíčsku nechávají své obyvatele vyjadřovat se k veřejným problémům v podstatě neustále. Slouží k tomu oficiální web městyse. Podle starosty Okříšek Zdeňka Ryšavého (ČSSD) se na jednání rady či zastupitelstva dostává podstatná většina výsledků z těchto anket. „Odhaduji, že sedmdesát až osmdesát procent našich rozhodnutí v takovýchto věcech je pak v souladu s názorem veřejnosti," uvedl Ryšavý. Lidé prostřednictvím anket tudíž mohli ovlivnit, kde mají být v Okříškách přechody pro chodce, jak by měl 
být opraven kulturní dům a v současné době mohou navrhovat, jak vyřešit estetickou stránku umístění kontejnerů na tříděný odpad v centru městyse.

Městys Vojnův Městec na Žďársku řeší kromě kvality obecních silnic nebo zajišťování pozemků pro bytovou výstavbu také vznik víceúčelového hřiště. „Priority, a to zejména mládeže, se v průběhu doby změnily, a dnes už nepůjde nikdo běhat na škváru. Máme zpracovaný projekt na víceúčelové hřiště za zhruba tři miliony korun, ale zatím se nám nepodařilo zajistit financování projektu," povzdychl si starosta Městce Karel Malivánek (ČSSD).

Poněkud méně častý problém řeší v Novém Městě na Žďársku. Na novoměstském hřbitově chybí dostatek hrobových míst. „Jako možnost se jeví rozšířit katolický hřbitov. Anebo do budoucna, což je skutečně dlouhodobý výhled, vybudovat úplně nový hřbitov na kraji města," poznamenal starosta Nového Města Michal Šmarda (ČSSD).

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení