„Největší vliv má slunce a vysoké teploty tehdy, když se nemohou zvířata nikam schovat. Klasickým příkladem je situace, kdy majitel nechá svého psa v autě a jde například nakupovat. Pak stačí opravdu jen chvíle," řekl ledečský veterinář Pavel Vrbka. Ten dodal, že stejné následky má i situace, kdy je například králíkárna orientována na jih.

Pokud se jedná o psy, vysoké teploty snášejí hůře psi krátkolebí, což jsou například mopslové, pekinézi, francouzští buldočci nebo angličtí buldoci. „Vliv má i barva. Černá barva určitě vliv teploty zvyšuje," uvedl veterinář.

Brodská veterinární lékařka Martina Plodíková dodala,  že potíže s horkem mají hlavně obézní zvířata. „Obézní psi jdou napříč všemi plemeny. K přehřátí je citlivější drobný pes, do pěti kilogramů," zmínila veterinářka.

Venčit spíše ráno a večer

Majitelka jezevčíka Vendula Svobodová se během horkých letních dnů snaží dodržovat asi nejběžnější radu pro pejskaře, a to venčení brzy ráno či pozdě večer. „Vyvenčím ho, než jdu v šest hodin do práce, dcera s ním dopoledne jenom vyběhne před dům a na delší procházku jdeme zase až večer," řekla Svobodová.

Nejdůležitější je pro zdraví psů v letních dnech ale dostatek vody. „Přestože se psi nepotí, spotřeba vody se s teplotou zvyšuje. Proto by měl být zabezpečen dostatek kvalitní vody. Vodu mohou chovatelé používat nejen k pití, ale i k ochlazování," poradil Vrbka.

K přehřátí organismu může dojít v uzavřeném prostoru, pak se jedná o úpal, nebo přímým vlivem slunce, pak jde o úžeh. „V obou případech jsou příznaky podobné. Zrychlené dýchání, jasně červené dásně, apatie, špatná koordinace pohybů či skelný pohled," vyjmenoval Vrbka.

A jaká je v takovém případě první pomoc? „Nejdůležitější je samozřejmě ukončit vliv vysoké teploty, namočit srst, podávat tekutiny po troškách do tlamy. Příznaky většinou ustupují rychle, stejně je ale lepší návštěva veterináře, který zabezpečí klasickou protišokovou terapii," vysvětlil Vrbka. Chovatelé by se neměli spoléhat na to, že pes se slunci přirozeně vyhne, pokud by mělo mít škodlivý vliv.

Pokud se lidé rozhodnou vzít svého domácího mazlíčka s sebou na dovolenou, musí splnit podmínky pro cestování. „Nutná je zásoba vody a potravy pro případ, že by během cesty došlo ke zdržení," poznamenala Plodíková.

Podle ní je psovi lépe v cestovním boxu. „V případě, že není cestovní box, je vhodné pořídit postroj do auta, který se zapne do ochranného pásu. Dále je možnost zakoupit tabletu proti zvracení, na uklidnění a další," poradila zvěrolékařka.
Kromě přehřátí hrozí zvířatům bez srsti také přímé spálení kůže. „Kůži je třeba prostě ošetřovat opalovacím krémem," informoval Vrbka.

Některá zvířata se ale přece jen v horkých dnech netrápí. „Jedná se hlavně o studenokrevné živočichy. Běžné jsou například suchozemské želvy, které mohou léto prožít někde na zahradě. Teplo vyhledávají také hadi a ještěři. Dobře snášejí teplo i ptáci," uzavřel  Vrbka.

Zuzana Rodová