Takoví svým svalnatějším kolegům viditelně nestačí a vodu pádlem spíše jen cákají okolo lodi.

Ale nikomu to nevadí. Štíhlé pramice s dračí hlavou stejně letí po vodní hladině až do dvě stě metrů vzdáleného cíle i s více než dvacetihlavou posádkou obdivuhodným tempem. A to berme naprosto vážně, neboť většina posádek je naprosto netrénovaná a mnoho jejich členů je vodními sporty zcela nepolíbeno. Proto ten obdiv. Navíc míra hladiny alkoholu v krvi u některých pádlujících s každým dalším pivem postupně, ale jistě a nezadržitelně, stoupá, což se na výkonech týmu také podepisuje.

Všichni se ale dobře baví, protože v sobotu vládne na rybníku Řeka u Krucemburku prostě těžká pohoda.

Více než třicet posádek se tady sešlo na třetím ročníku závodu dračích lodí O trofej rytíře Mikuláše Střely. Ty pořádá zdejší společensko-kulturní a především nesmírně aktivní spolek Perun Hluboká, jehož členové se se závody dračích lodí začali poprvé aktivně setkávat už před sedmi lety.

Závody měly přímo ideální scénář

A akce se opravdu vydařila, vždyť na březích rybníku se tísnily davy fandících diváků. Podle některých odhadů jich bylo jistě přes dva a půl tisíce. K tomu spousta stánků, bohatý doprovodný program, hbitý moderátor a skvěle připravení pořadatelé. Prostě ideální scénář.
„Diváků bylo nakonec víc, než jsme čekali. A jsme za to nesmírně rádi," radoval se předseda Perunu, Luděk Strašil. A že se lidem v sobotu u Řeky líbilo, potvrzují i samotní diváci. „Je to tady vážně super, vše je dobře zorganizováno a nakonec i vyšlo dobře počasí," zahlásil s pivem v ruce jeden z návštěvníků, Petr Musil. A podobné dojmy měl i starosta Krucemburku Jiří Havlíček, který závody sledoval z improvizovaného pódia, kde byly připraveny ceny pro vítěze. „Opravdu perfektní. Vše klape, jak má. Jsme moc rádi, že můžeme s takovou akcí pomoci, ale hlavní dík patří samozřejmě Perunu Hluboká," pochválil organizátory starosta městyse. Závody vlastně začaly už v pátek, kdy mohly posádky na vypůjčených lodích, kterých bylo pro všechny týmy na Řece k dispozici jen několik, potrénovat, a v sobotu se pak klání rozložilo do většiny dne. Závody jsou určeny především pro úplné amatéry a začínající posádky, ale podle Luďka Strašila prý celkem solidně vzrostla i sportovní úroveň klání.

„Několik týmů by se určitě neztratilo ani v silnější konkurenci. My však celou akci pořádáme hlavně jako společenskou akci pro okolní vesnice a blízký region," vysvětlil Strašil.

Ani výtěžek z akce jistě nebude zanedbatelný a Perun, který spoluprací s týmem Roveři z Vejprt myslí i na účast a zábavu mentálně postižených, bude financovat svoje další sportovní i společenské aktivity. A abychom nezapomněli na nejlepší týmy. V mix posádkách zvítězil Plovoucí Radostín před druhým Červeným Kostelcem a Přibyslavskou galerkou, mezi čistě ženskými posádkami braly zlato Jedovaté Rumělky Chotěboř.

„Chci poděkovat všem, kdo se na celé této akci podíleli. A nejen sponzorům, posádkám a divákům, ale také našim členům, kteří při přípravě závodů strávili stovky a stovky hodin," zdvihl děkovně alespoň na dálku svůj palec Luděk Strašil.

Jitka Štefáčková