Město Havlíčkův Brod nakupuje chytré termohlavice k radiátorům. A to ve velkém. Slibuje si od toho výrazné úspory v cenách energií. Naráží však na problém. Hlavic je na trhu málo. Než je pořídí do všech městských budov, může to trvat i více než půl roku.

Že o regulaci vytápění je v době energetické krize velký zájem, potvrdil i zkušený topenář ze Ždírce nad Doubravou Pavel Ondráček. „Je po nich obrovská poptávka. Kupují je úřady, instituce, školy, kulturní domy, takže občasný výpadek na trhu je možný,“ poznamenal.

Každý kus radiátoru na radnici i v zařízeních města, jako je domov důchodců, školy nebo kulturní zařízení, musí mít nejdéle do poloviny příštího roku chytré termostatické hlavice. „Jde o modely, které můžeme obsluhovat a nastavovat na dálku z jednoho místa a podle potřeby. Jenže je o ně velký zájem a nakoupit jich víc najednou je problém,“ upřesnil starosta Zbyněk Stejskal. Garantem úsporné akce je městská společnost Teplo HB.

Nové voliéry zvířata v Pavlově nutně potřebují.
FOTO: Zachráněná zvířata z Pavlova mají kalendář, pomůže k novým voliérám

Jen v budově AZ Centra stály nové tepelné hlavice půl milionu korun. V dalších zařízeních to budou miliony. Podle Stejskala se však investice vrátí v úsporách na energiích.

Topenář Ondráček by termoregulační hlavice doporučil i do domácností. „Pohlídají teplo v bytě. Nastavíte teplotu, hlavice pak radiátor vypne,“ upřesnil odborník. Cena, instalace a dostupnost je podle něj různá. „Záleží na tom, kde bude zákazník hlavice používat. Existují obyčejné, ručně ovládané hlavice za pár stovek. Pak ty řízené počítačem a mobilem za několik tisíc. Jenže u takových hlavic je potřeba upravit topný systém, a to není jednoduché ani levné,“ upozornil Ondráček s tím, že termoregulačních hlavic je někdy nedostatek, hlavně těch drahých digitálních.

Regulovat topení například v budově havlíčkobrodského AZ Centra se ukázalo jako nutnost. „Kroužky vedou externisté. Zapomínali vypnout topení ve třídách. Hřálo na plný výkon, než si toho všimla uklízečka,“ popsal Jan Hovorka z AZ Centra důvody, proč se středisko volného času rozhodlo šetřit.

Supermarket Penny v Přibyslavi je těsně před dokončením
Penny v Přibyslavi? Už v prosinci. Jedni ho vítají, jiným vadí, že je u hřbitova

Jan Hovorka má v AZ Centru na starost počítače a vytápění budovy. Vysvětlil, jak chytrá hlavice funguje. „Zařízení umožní s pomocí počítače nastavit v místnosti teplotu podle potřeby a času - v době, kdy tam jsou děti a naopak, když tam nikdo není. Protože i tehdy je nutné místnost mírně ohřívat,“ dodal Hovorka. Speciální termohlavice dodalo AZ Centru město. V současné době je už v budově vyměněna většina starých za nové. „I tak je jich málo,“ povzdechl si Hovorka.

Základní škola Wolkerova v Havlíčkově Brodě má hlavice už od léta. Koupila je bez problémů. „Máme jen ty obyčejné, manuální a úplně nám stačí. Nastavil je školník. Nemůžeme zaměstnat jednu pracovní sílu, která bude sedět u počítače a denně ladit topení,“ konstatoval ředitel Miloš Fikar.

I Luboši Zachovi z Havlíčkova Brodu obyčejná termoregulační hlavice stačí. „Dá se zablokovat, aby si s ní nehrály děti. Jen hlídat topení však nestačí,“ upozornil. Podle něj je potřeba zkontrolovat také to, kudy doma utíká teplo.