"Počet řidičů, kteří usednou za volant pod vlivem alkoholu, bohužel v našem kraji stoupá. Alkohol nebo drogy u řidičů zjišťujeme při každodenním běžném výkonu služby nebo při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích. Další řidiče pod vlivem alkoholu zjistíme při šetření dopravních nehod" konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Jak upřesnila, loni zavinilo dopravní nehodu pod vlivem alkoholu 168 řidičů, letos za půl roku je to už 76 případů.

Když člověk jede autem do restaurace, třeba i neplánovaně se napije alkoholu a sedne za volant, podle policie poruší zákon. Zřejmě jako první v Česku začala nabízet zvláštní taxislužbu Drink taxi, kdy majitele auta pod vlivem alkoholu odveze i s jeho autem placený řidič, Slávka Harazímová. Začala s ní v 90. letech v Praze.

Ilustrační foto.
Zdrogovaní řidiči v autech: ulicemi Třebíče a Žďáru řídili pod vlivem amfetaminu

Tehdy se její taxislužba jmenovala Drink SOS, dnes už není zdaleka jediná. Jak na začátku podnikání Harazímová tvrdila, nebyl to její nápad, inspirovala se v německém Mnichově.

„Byli jsme první svého druhu a díky tomu se o nás zajímala média doma i v zahraničí. Naše auta totiž na místo objednávky vezla jen řidiče, kteří pak odváželi auta zákazníků, kteří nemohli řídit, protože pili alkohol. Dávali jsme letáky řidičům za stěrače. Na začátku nám pomohli známí, kteří žili hodně společensky, byli aktivní, do baru jezdili autem,“ popsala Harazímová začátek svého podnikání. Dnes už podle jejího názoru není Drink taxi nic tak neobyčejného a konkurence roste.

Počet řidičů pod vlivem alkoholu – nad 1 promile – tedy jednalo se o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky:

ROK 2018: 377
ROK 2019: 395
½ roku 2020: 241 (nárůst o 31)

Počet řidičů pod vlivem alkoholu – do 1 promile – tedy jednalo se o přestupek:

ROK 2018: 559
ROK 2019: 678
½ roku 2020: 345 (nárůst o 13)

Počet viníků dopravních nehod pod vlivem alkoholu:

ROK 2018: 200
ROK 2019: 168

½ roku 2020: 76 (nárůst o 7)

Zdroj: Policie ČR Kraj Vysočina 

Drink taxi se na rozdíl od tradiční taxislužby podle provozovatelů liší tím, že zákazník si nesedá do taxíku k řidiči, ale řidič k zákazníkovi do jeho auta. Ujeté kilometry se počítají podle zákazníkova tachometru, nebo podle taxametru řidiče Drink taxi. Ten zákazníka i s jeho vlastním autem odveze až domů nebo kam si zákazník přeje.Taxikáře pak zpět na základnu odveze kolega.

Například na Pelhřimovsku provozuje Drink taxi Irena Drevňáková z Taxi Iris Humpolec.Taxi zajistí přepravu 5 osob. Jak taxikářka upřesnila, zvláštní služba zaměřená pouze na odvoz podnapilých hostů z oslav by ji neuživila. „S taxíkem začal jezdit můj přítel, ale pak už jezdit nechtěl tak jsem tu práci vzala po něm. Zájem o Drink taxi je hlavně v době kdy se konají například pivní slavnosti. Jinak je to spíš výjimečně. Takže se věnujeme v první řadě klasické taxikařině,“ upřesnila paní Irena.

„Přišli jste o střízlivost?  Nemusíte přijít i o papíry. Odvezeme vás i vaše vozidlo,“ slibuje zákazníkům Taxi Jarda Jaroslava Stejskala z Pelhřimova. Drink taxi provozuje v Jihlavě a okolí pod názvem taxi Drink and Drive Miroslav Pertlík.

Podle jeho informací pracují pro jeho taxislužbu pečlivě vybraní řidiči, kteří odvezou zákazníka i s jeho vozem kam je třeba. Ovšem i tato taxislužba nabízí kromě odvozu podnapilých hostů z oslav široké spektrum dalších služeb. „Taxi Drink provozujeme jen občas, když zákazník zavolá, že pil a potřebuje s autem odvézt. Na to, aby nás uživila jen služba Drink taxi jsou Jihlava a Vysočina vůbec malý kraj,“konstatoval majitel taxislužby.

Ve Žďáru nad Sázavou nabízí služby Drink taxi Taxi Pepíno Josefa Krejčího. Ovšem i tato taxislužba kromě odvozu podnapilých hostů nabízí i další služby, včetně takzvaného pronájmu řidiče.

„Když zákazník potřebuje odvoz automobilu a nemá řidiče s potřebnou kvalifikací. Nabízíme řidiče s řidičským oprávněním skupin A,B,C,T,E a D, digitální kartu řidiče a platný profesní průkaz. Máme zkušenosti se řízením motorových vozidel ve vnitrostátní a mezinárodní dopravě,“ informoval provozovatel.

Ilustrační foto
Postaví chodník, aby se už žáci nemotali mezi auty. Dřív, než se něco stane...

Podle názoru taxikářů z Vysočiny se taxikář v okresním městě jen pouhým odvozem podnapilých hostů z oslav nemůže uživit.

Zřejmě trochu jiná situace je ve velkých městech. Například v Brně nabízí speciálně služby Drink taxi firma Top1 Drive Milana Zoufalého. Zákazník může získat i věrnostní slevu, takzvanou zlatou kartu. Pro služby Drink taxi má firma i zvláštní sazby.

„Společnost provozující TOP1DRIVE byla založena v červenci 2010 z důvodu rostoucí poptávky po této službě. Naši řidiči jsou profesionálové a znají Brno jako svoje boty. I proto jsou na místě vždy včas. Základní předpoklad našich řidičů je dlouholetá zkušenost v oblasti přepravy (nejméně 6letá praxe a více), znalost automobilů různých značek, typů a kubatur, a také vysoká zodpovědnost vůči přepravované posádce a jejich vozidlu. Veškerá rizika spojená s provozem služby jsou pojištěna.“ informoval Milan Zoufalý.

Za kolik vozí Drink taxi zákazníky

Taxi Iris Humpolec neuvedeno

Taxi Jarda Pelhřimov 20 korun jednorázová nástupní sazba

20 korun jízda město

Taxi Pertlík Jihlava 20 korun jednorázová sazba

22 jízda město

Taxi Pepíno Žďár nad Sázavou 20 korun jednorázová nástupní sazba

Žďár do tří kilometrů 35 korun

Top1 Drive Brno 100 korun nástupní sazba

odvoz auta do 3 kilometrů 190 korun

Zdroj: Taxislužby, ceny jsou orientační