Ono pohádkové zbohatnutí má totiž vždy háček. Nejprve je potřeba poslat nemalé peníze na nejrůznější poplatky. A lidé platí, klidně se kvůli tomu i zadluží. „V jednom případě si okradená brala úvěr v bance, kde jí říkali, že se jedná o rizikový účet. Přesto peníze poslala a přišla o ně,“ řekl již dříve náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Pavel Peňáz.

Zdeněk Kučírek.
Důvěřivý důchodce si půjčil peníze pro přátele, nyní je na dluh sám

Ještě před pár lety vnucovali podvodníci lidem předražené hrnce, ale třeba i letos v létě byl ve Žďáru nad Sázavou případ, kdy si senior za čtyři tisíce korun koupil bezcennosti - několik náramkových hodinek, maketu bezpečnostní kamery, parfémy a holící strojek.

Nekončí ani návštěvy podomních prodejců, kteří si nechávají podepsat smlouvu o změně dodavatele energie. Říkají přitom, že je to třeba výraz o návštěvě nebo aktuálně i potvrzení, že předali roušky.

Pozor na legendu vnuk

Přesto častěji už působí „šmejdi“ ve virtuálním světě. Stále více důchodců si totiž rozumí s internetem i mobilním telefonem a jsou snadným cílem, ne vždy totiž lstivé triky prohlédnou. „Oblíbená je legenda vnuk. Pachatel se vydává za blízkou osobu, která je v nesnázích a posílá známého, aby mu donesl peníze,“ prozradil Peňáz. Právě ochraně seniorů se chtějí policisté věnovat, pomáhají jim v tom i různé neziskové organizace.

Jednou z nich je jihlavský spolek Nebojte se policie, za kterým stojí Antonín Křoustek. Ten pořádá pro seniory různé besedy, které se týkají třeba falešných zpráv. „Doporučuji číst si z více zdrojů,“ poradil na jednom ze setkání redaktor České televize Jan Novák. Někdy pomůže i vlastní úsudek, selský rozum. Také je prý dobré rozlišovat objektivní zprávu a subjektivně zabarvený komentář.

Odhalování pachatelů nejrůznějších podvodů funguje na mezinárodní úrovni, s policií spolupracuje i evropská centrála facebooku. Vedle toho zaměstnává krajské ředitelství policie IT experty. „Přichází mladší generace, která méně čte a více jede na počítačích, jsou v této oblasti sběhlí,“ potvrdil již loni Peňáz.