K urně se chystala asi desítka voličů. „Naši obyvatelé mají zájem o veřejné dění, ale účast u voleb jim nedovoluje někdy jejich vysoký věk a zdravotní stav,“ vysvětlila ředitelka Hana Hlaváčková.

Volební komise okrsku číslo 3 do Domova chodí pravidelně. „Přišli jsme sem rovnou z nemocnice. Tam voličů moc nebylo. Byli jsme na neurologii, na oddělení ležících pacientů. Také na porodnici. Jedna paní tam zrovna čekala na císařský řez a chtěla volit dřív, než půjde rodit,“ popsal předchozí návštěvu v brodské nemocnici za volební komisi Lubomír Landa, který takto s urnou navštěvuje voliče pravidelně.

Starosta Havlíčkova Brodu a senátor Jan Tecl.
Volby v rouškách na Vysočině začaly, lidé si zvolí hejtmana

V hale Domova důchodců v Husově ulici se sešlo asi deset lidí. U žádných voleb zatím nechyběl Jan Vilka. Jak upřesnil, volí nikoliv podle stran, ale podle lidí, co jsou mu sympatičtí a něčím výjimeční. „V prezidentských volbách jsem volil Michala Horáčka. V krajských volbách zase dám hlas například starostovi obce Pohleď, Jindřichu Holubovi. Který kandiduje za monarchity a stará se o obecní skanzen,“ svěřil se Jan Vilka. Ruku v ruce přišli k volební urně společně manželé Šmeralovi. Jak dodali, dávají přednost velkým a stálým politickým stranám. K nováčkům nemají důvěru. „Přáli bychom si, aby noví krajští radní dokázali řešit problémy se zaměstnaností, aby mladí lidé měli na Vysočině práci a neodcházeli jinam. Aby se tady na Vysočině dobře žilo. No a také zdravotní péče, zubaři nejsou,“ přáli si manželé Šmeralovi.