VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvojí platba za odpady je absurdní, říká občan

Havlíčkův Brod –  Do sporu s havlíčkobrodskou radnicí se dostal Martin Plodík z Havlíčkova Brodu.

5.12.2013 2
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodská radnice.Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Obdržel dopis, ve kterém ho příslušný odbor městského úřadu vyzval k zaplacení šesti set korun za letošní svoz odpadu z domu, který Plodík postavil v Perknově, ale ve kterém nebyl nikdo trvale přihlášen.

„Nerozumím tomu a považuji to za absurdní. S rodinou v tom domě pobýváme pouze přes léto, v zimě bydlíme v bytě, který máme v Havlíčkově Brodě. To znamená, že odpad vytváříme vždy na jednom místě a řádně za jeho odvoz platíme, tak proč máme poplatek platit dvakrát? Platíme také daně a všechny další poplatky. V létě seču trávu kolem svého pozemku a v zimě uklízím chodník, i když patří, stejně jako ty pozemky, městu," zlobí se Plodík. Ten také poukázal na skutečnost, že od placení poplatku za svoz odpadu jsou v Havlíčkově Brodě osvobozeni všichni lidé, kteří užívají nebo vlastní nemovitosti v zahrádkářských koloniích.

„Chci podotknout, že zákon sice poplatek umožňuje, ale nepřikazuje. A to je podstatný rozdíl," pokračuje Plodík a dodává, že zná i další lidi, kteří také musí za svoz odpadu platit dvakrát. „Zeptal jsem se na městském úřadě, kolik takových majitelů nemovitostí ve městě je, a bylo mi sděleno, že stovky. Samozřejmě, že mi nejde o těch pár stovek korun, které po mě město požaduje. Zaplatím je. Rozumím i tomu, že platit za odpad musejí i lidé z jiných míst, kteří tady v Havlíčkově Brodě vlastní nějakou nemovitost. Chci jen upozornit na to, že vyhláška města číslo 6/2012 o místním poplatku je postavena špatně a diskriminuje část brodské veřejnosti," říká Plodík.

Prostřednictvím e-mailu se Plodík obrátil přímo na starostu města Jana Tecla. Osobně radnici také navštívil. „Byl jsem překvapen návrhem řešení, který mi tam dali. Prý mám do toho domu někoho přihlásit a problém bude vyřešen. Udělal jsem to, ale nadšený z toho nejsem. K trvalému pobytu jsem tam nedávno přihlásil svého dvanáctiletého syna a zaráží mě, že radnici vůbec nevadí, že v domě je samo přihlášeno nezletilé dítě," konstatuje Plodík.

Deník požádal o vyjádření havlíčkobrodskou radnici. Poskytla mu ho její mluvčí,  Alena Doležalová.

„Rozhořčení Martina Plodíka nad povinností hradit poplatek i z trvale neobydleného domu v jeho vlastnictví chápeme. Jde ale patrně o nedorozumění. Přesný název místního poplatku vybíraného městem dle zmíněné vyhlášky   je místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů", uvedla Doležalová. Ta dodala, že nejde o pouhý poplatek za odvážení a likvidaci směsného komunálního odpadu uloženého konkrétním člověkem do popelnice nebo kontejneru a jeho uložení na skládku.

Poplatek za provoz celého systému

„Jde o poplatek za provoz  celého systému. Důvodem pro jeho provozování je zákonná povinnost obce postarat se o odpad vzniklý na jejím území, a to jak o odpad vzniklý činností občanů s evidovaným pobytem ve městě,  tak i v souvislosti s různým způsobem využívání bytů a rodinných domů určených k bydlení, ve kterých není nikdo hlášen k pobytu, ale i staveb určených k rekreaci," pokračovala Doležalová s tím, že součástí provozování systému jsou i služby související s odvozem odpadů z odpadkových košů a velkoobjemových kontejnerů na veřejných prostranstvích.

„Povinnost platby poplatku ve výši roční sazby za osobu a rok byla pro vlastníky bytů a rodinných domů, ve kterých není nikdo hlášen k pobytu, zavedena změnou zákona o místních poplatcích,  účinnou od 1. 7. 2012. Uvedenou změnu město aplikovalo až od letošního prvního ledna zmiňovanou vyhláškou číslo 6/2012," podotkla Doležalová.

Sazba poplatku je zákonem regulována, přičemž její výše nesmí přesáhnout částku 1 000 korun na hlavu a rok. Zastupitelstvo města stanovilo sazbu tohoto poplatku pro letošní rok na 600 korun. Stejnou sazbu navrhuje i pro příští rok. „Celkové inkaso poplatku za rok 2012 činilo 11,4 milionů korun. Výdaje města na sběr a svoz směsného komunálního odpadu od občanů včetně uložení na skládku za uvedené období však činily 18,9 milionů korun. Provoz tedy město v roce 2012 dotovalo z jiných rozpočtových zdrojů nejméně ve výši 7,5 milionů korun. A tak tomu bylo i v předchozích letech," konstatovala Doležalová.

Ta připomněla, že město provozuje i sběrné dvory, systém sběru separovaného  odpadu a další, vše v řádu přibližně šesti milionů korun ročně. „Občané proto prostřednictvím uvedeného místního poplatku solidarizují s povinností města postarat se o směsný komunální odpad. Z hlediska samosprávy, občanů města i vlastníků rodinných domů, bytů a staveb pro individuální rekreaci je důležité hledisko dlouhodobé udržitelnosti provozu tohoto systému, zlepšování jeho kvality a produktivity. A to bez dostatečných příjmů nelze zajistit," uzavřela mluvčí radnice Alena Doležalová.

Autor: Jaromír Kulhánek

5.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pátek 8. prosince 2017

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Publikace připomíná kouzlo staré železnice.
19

Nové regionální knihy potěší milovníky vlaků, přírody i historie

Svíčku za zesnulé děti mohou lidé zapálit i v Brodě

Havlíčkobrodsko – Památku dětí, které neměly to štěstí, aby mohly dospět a zestárnout, si o tomto víkendu připomenou lidé po celém světě. Druhá prosincová neděle je totiž věnovaná Světovému dni památky zesnulých dětí. Na setkání s názvem Zapalme svíčku přijdou lidé zavzpomínat na své blízké například v Havlíčkově Brodě, Jihlavě nebo v Pelhřimově.

Přes Okrouhlici už řidiči jezdí bez komplikací

Okrouhlice – Stavební práce na vybudování nového mostu přes železniční trať v Okrouhlici jsou u konce. Most je nyní v plném provozu.

Zteč nového Kauflandu a zbraň na kapsáře: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 7. prosince 2017.

Havlíčkův Brod doma překvapivě klopýtl

Vysočina – Hokejová II. liga – skupiny Střed vstoupila 19. kolem do druhé poloviny své letošní základní části.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT