„Každý návštěvník dostane soutěžní kartu, se kterou obejde devět stanovišť, jejichž hlavním motivem je samozřejmě dýně," přiblížil za pořadatele místopředseda občanského sdružení Slunečnice, David Šorm.  Děti i dospělí si mohli vyzkoušet  tvorbu halloweenských motivů, na dalším stanovišti je čekal pěstitel, který jim řekl mnoho zajímavostí o pěstování a roubování, zájemci si mohli vyrobit přírodní šperky, dýňové aranže, proběhnout opičí dráhu, ochutnat pečené patisony a dýňový bramborák, znalosti pak prověřil dýňový kvíz a uvnitř chalupy si mohli potisknout či nakreslit dýně na trička nebo jiné textilie.

„Nejvíce se nám líbilo vyřezávání dýní a podzimní aranžování," řekla jedenáctiletá Šárka Zadinová z Radostína.

Dýňové dobroty

Součástí dýňového dne byla také ochutnávková soutěž. Pět soutěžících přihlásilo sedm různých dýňových pokrmů. Zvláštním řízením osudu jsem se ocitl v roli ochutnávače a porotce. Ohodnotit jednotlivá jídla a oznámkovat je jako ve škole nebylo vůbec jednoduché, všechno chutnalo opravdu dobře.

Tříčlenná porota doplněná ještě několika dobrovolníky za nejchutnější prohlásila výborně ochucená pražená semínka dýně od Šárky Kopačkové.  Ta obsadila i druhé místo se svojí skvěle ochucenou dýňovou polévkou.  Na třetím místě skončil kompot Evy Günterové a na dalším třetím místě se umístila kandovaná dýně Jany Horákové. Bodové rozdíly však byly minimální, chutnaly i různé moučníky z dýně i dýňové zelí.  Rozličné dýňové dobroty pak mohli ochutnat i příchozí návštěvníci.

V 16 hodin začala vernisáž výstavy s názvem Ta krásná holka z vily nad řekou, která znázorňuje životní příběh politické vězeňkyně, Dagmar Šimkové, o které Česká televize natočila dokument. Výstavu doplňují obrázky Šárky Pelikánové z Horní Krupé, která je nakreslila na základě vzpomínkové knihy Dagmar Šimkové.

Dýňový den se konal v Horní Krupé poprvé, ale během roku ožívá objekt bývalé evangelické školy četnými akcemi. „Dýním se věnujeme letos poprvé, ale podzimní akci děláme už potřetí. V pátek jsme uspořádali drakiádu, a to už byl devátý ročník," přiblížil farář Českobratrské církve evangelické, David Šorm, který popsal zajímavou historii místa, kde se tyto akce konají. „Objekt je bývalá evangelická škola, která sloužila až do roku 1930 coby poslední evangelická škola v naší zemi. Budova i okolní pozemky patří evangelické církvi, která spolupracuje s občanským sdružením Slunečnice a se sdružením Chaloupky. Někteří členové sboru jsou členy Slunečnice, někteří jsou členy Chaloupek, ale tyto akce nejsou profilované církevně," zmínil David Šorm.

Vedou děti k přírodě

„Slunečnice vznikla v roce 2008 s cílem pěstovat venkovské tradice, zvyky a řemesla, vést děti ke tvořivosti, aby si uvědomovaly svoje kořeny. Každý pátek pořádáme přírodovědný kroužek, kam chodí asi patnáct dětí, děláme výpravy do přírody, jezdíme k různým řemeslníkům a lidem, kteří něco umějí. Vedeme děti k tomu, aby si také uměly vlastníma rukama něco vytvořit. Každoročně pořádáme výpravu za zimní přírodou, za sovím houkáním, jarní dílnu, Den Země, tábor, drakiádu s podzimní akcí a dvě adventní dílny," vyjmenoval David Šorm.

V objektu bývalé evangelické školy má svoji pobočku občanské sdružení Chaloupky. V Horní Krupé ji  už třetím rokem vede Iva Kopecká. „Se Slunečnicí pořádáme různé akce pro děti, ale naší hlavní činností  jsou výukové programy pro školy. Momentálně máme v nabídce asi sedmnáct programů. Letos jsme otvírali i galerii a rukodělnou učebnu, budeme mít ještě altán a ukázkovou přírodní zahradu. Naším posláním je přiblížit dětem i dospělým tajemství přírody," dodala Kopecká.