eNCéčko zahájilo svou činnost v dubnu 2006 a je jedním z projektů Oblastní charity Havlíčkův Brod. „Prvotní myšlenka na vznik nízkoprahového klubu vzešla od města Světlá nad Sázavou, které chtělo něco udělat pro dospívající," vzpomíná první vedoucí eNCéčka Jana Dománková a dodává: „Mládež si k nám našla cestu poměrně snadno. První uživatelé se mohli podílet na dotváření centra, navrhovali jméno pro nově vzniklý klub, zapojili se do jeho výzdoby, navrhovali program. Tehdy jsme byli jediný nízkoprahový klub na Havlíčkobrodsku."

Posláním eNCéčka – nízkoprahového centra pro děti a mládež je poskytovat pomoc a podporu dětem a dospívajícím ve Světlé nad Sázavou, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci nebo jsou takovou situací ohroženi. Pod nepříznivou sociální situací si představte např. neshody s rodiči, problémy spojené se školou, konflikty se společností či vrstevnické vztahy.

ANONYMITA

„Mohou k nám chodit dospívající ve věku 10-21 let. Nízkoprahovost v názvu centra znamená anonymitu, bezplatnost služeb a jejich maximální dostupnost. Dospívající se mohou spolehnout na naši stoprocentní mlčenlivost, individuální přístup a podporu," popisuje podstatu fungování eNCéčka jeho stávající vedoucí Miroslava Habásková.

Do nabídky eNCéčka patří rozhovory s dospívajícími na různá témata, poradenství, poskytování informací či doučování. Právě těmito službami se eNCéčko odlišuje od ryze volnočasového klubu. „Mladí se na nás nejčastěji obrací s problémy v oblasti partnerských a rodinných vztahů", sděluje Miroslava Habásková.

Aby dospívající mohli využít nabídky eNCéčka, stačí, když se zdrží ohrožujícího chování dodržují pravidla zařízení a spadají věkem do cílové skupiny. Za deset let fungování nízkoprahové centrum poskytlo své zázemí velkému počtu dospívajících.

Nejčastěji se mladí obrací s problémy, které vychází z věku jejich cílové skupiny, ale i s doučováním a školními povinnostmi. Jejich leckdy všetečné dotazy zodpoví tři sympatické mladé dámy s příslušným sociálním vzděláním. „Do eNCéčka jsem začala chodit před třemi roky. Poznala jsem tu nové kamarády, ale i super pracovnice, které mi vždy se vším pomohou. Když nezvládám školu, můžu sem přijít se doučovat, nebo si i připravit referát nebo domácí úkol. Pokecat však můžu i o tom, co mě zrovna štve," říká třináctiletá uživatelka eNCéčka.

V poslední době se eNCéčko může pochlubit např. výlety po okolí v době letních prázdnin, účastí na taneční soutěži Ahmen Khelas v Jihlavě, pěveckým i módním vystoupením při otevření Střediska charitní pomoci v Humpolci či úspěšná pěvecká účast na multikulturním festivalu Open Worldwide Stage v Hradci Králové.

O letních prázdninách má eNCéčko upravenou otvírací dobu:
Pondělí 13 – 18, individuální rozhovory: 12 – 13 hodin. Úterý 12 – 15:30, individuální rozhovory: 11 – 12. Středa 13 – 18, individuální rozhovory: 12 – 13. Čtvrtek 12 – 15:30, individuální rozhovory: 11 – 12. Pátek 13 – 18, individuální rozhovory: 12 – 13.

Hana Fikarová, OCh Havlíčkův Brod