Tím městem je ve filmu právě Přibyslav, tedy hlavně vestibul přibyslavského kulturního domu, který filmařům při hledání vhodných exteriérů padl do oka.

Zajímavé je, že se v tomto kulturním domě nikdy v minulosti volby nekonaly, a to ani dokonce v dobách socialismu. „Filmaři si vybrali přibyslavský kulturní dům proto, že hledali nějakou typickou socialistickou stavbu,“ vysvětlila vedoucí Informačního centra v Přibyslavi a režisérka ochotnického divadla Anna Šauerová.

Jak podotkla, ve skutečnosti se v tomto zařízení volby nekonaly, a to ani před rokem 1989. „Přibyslav má tři volební okrsky. Kulturním dům nemá dostatek prostor, aby se zde mohlo otevřít několik samostatných volebních místností. Volby se v Přibyslavi konaly buď na radnici, nebo v základní škole,“ upřesnila Šauerová. Ta se navíc svěřila ještě s jinou perličkou. Ve filmových záběrech si štáb přál mít obraz Jana Žižky z Trocnova, který vestibulu přibyslavského kulturáku už léta dominuje. Protože je ale tak obrovský, že se jim nevešel do záběru, vytvořili filmoví výtvarníci jeho malou přesnou kopii, kterou zakryli vchod do bufetu.

Ve filmu si v Přibyslavi po boku Ivy Janžurové a Evy Holubové zahrála asi desítka herců z přibyslavského divadelního spolku. Dnes kulturní dům slouží výhradně kulturním a společenským akcím.

Ilustrační foto
Inspektoři rozdali čtyři pokuty za porušení zákona o odpadech