Akce nese název Cesta epigramů KHB 2021. Jejím cílem je po Havlíčkově Brodě rozmístit texty známého spisovatele, novináře a buditele, které zájemci mohou zpracovat formou sobě vlastní. Kreativitě se totiž meze nekladou. „Například brodský výtvarník Radek Dvořák vytesá jeden z epigramů do žulového kamene a výtvarník a pedagog Dan Koráb vyvede velkoplošný epigram ozdobným starobylým písmem,“ prozradil za organizátory Tomáš Holenda.

Epigram
* krátká satirická báseň
* často má jen dva verše
* upozorňuje na aktuální problém
* nejznámějším českým autorem byl Karel Havlíček Borovský

Někteří ale zajdou ještě dál. „Spolek Motanice plánuje epigram vytvořit textilní formou, tedy pletením a háčkováním, a jednáme i s městem o možnosti vysázet epigram z květin,“ pokračoval Holenda.

Kdo by se k nim chtěl přihlásit, má teď možnost. Stačí, když si u organizátorů zamluví epigram, který je jeho srdci blízký, a ten pak vytvoří.

Třeba podobně originálně jako zmínění již přihlášení účastníci. „Samozřejmě, pokud se někdo necítí jako výtvarník a přesto by se chtěl zúčastnit, může vybraný epigram dostat připravený od organizátorů,“ sdělil Holenda.

Epigramy se nesmí opakovat

Jedinou podmínkou je jen to, aby se epigramy na Cestě neopakovaly. „Havlíček jich sepsal na dvě stě, takže výběr je opravdu pestrý,“ usmál se Holenda.

„Možná se stane, že případná pomoc a příprava epigramu někomu ze spoluobčanů pomůže odpoutat se od starostí všechních pandemických dní. A to by v této době nebylo málo,“ uvažoval Holenda.

Jak se zapojit
* epigram je možné si zamluvit na www.budoucnost-hb.cz/krizovatkyCest/epigramyKHB/prehled
* je potřeba uvést své kontaktní údaje
* případné dotazy organizátoři zodpoví na e-mailu budoucnost.hb@gmail.com

Že by jejich plány zhatila právě pandemie, se nebojí. „Epigramy totiž budou na veřejných prostranstvích a bude je možné obcházet i jednotlivě,“ vysvětlil Holenda.

Cesta epigramů KHB 2021 se koná při příležitosti dvoustého výročí narození tohoto velikána a rodáka z Havlíčkovy Borové. Pořádá ji Okrašlovací spolek Budoucnost společně s krajskou knihovnou, brodským muzeem a městem Havlíčkův Brod. Na samotnou procházku budou moci lidé vyrazit od května až do konce letošního roku.