„Musíme začít pojmenovávat to, co se děje ve vyloučených lokalitách, kde se bojí policisté chodit hlídkovat i ve dne, a to nejen v Bruselu nebo Paříži. Teroristy neporazíme, když budeme v rámci 'politické korektnosti' schovávat hlavu do písku například před učením radikálních imámů nebo drobnou kriminalitou," říká europoslanec Tomáš Zdechovský, který pochází z Vysočiny.

Úterní teroristické útoky v Bruselu ho zastihly cestou do práce. Do europarlamentu to má asi dva kilometry a kvůli kondičce chodí pěšky. V úterý mu to možná zachránilo život.

„Ulice najednou byly plné majáčků, hasičů, policistů, záchranek. Bylo jasné, že se něco děje. Mířili k letišti," líčí.

Jako každý den šel i kolem stanice metra Maelbeek, která je u evropských institucí. Do výbuchu ve stanici zbývalo několik málo minut.

Dozvěděl se o něm v okamžiku, kdy dorazil do europarlamentu. „Panovala tady velmi stísněná atmosféra. A všechny nás to semklo. Politiky i z opačných pólů politického spektra, nejvyšší úředníky s posledními uklízečkami. Když jsem šel po poledni na chvíli ven, hlídač u vchodu mě objal se slovy, že je strašně rád, že žiju," líčí europoslanec Tomáš Zdechovský.

Brusel v úterý podle něj připomínal obležené město. Lidi v ulicích a obchodech vystřídaly tisíce vojáků.