VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eutanazii? V Česku rozhodně ne

Havlíčkův Brod - Případ zdravotní sestry z Rumburka, která údajně pomohla pacientce na „onen svět", znovu otevřel diskusi, zda v Česku povolit oficiálně eutanazii.

25.8.2014 2
SDÍLEJ:

Štěpánka Saadouni.Foto: Deník/archiv

Uzákonit eutanazii dnes v této banánové republice? Rozhodně ne!

Po státním převratu se za 25 let naše společnost propadla do morálního bahna. Není jisté, zda by eutanazie nebylo masově zneužito. Společnost je dnes doslova prolezlá zlobou, záští a nenávistí. Odporem vůči starým, nemocným, postiženým a dalším „ekonomicky neaktivním", kteří nám prý zbůhdarma ujídají ze společného pseudokapitalistického krajíce.

Politická garnitura sociopatů, která se zde 25 let střídá u koryt, tuto nenávist ještě schválně a cíleně přiživuje podle hesla rozděl, a panuj. Za takové situace nemůže být zaručeno, že se některé rodiny nezačnou eutanazií zbavovat „nepohodlných" příbuzných. Nemůže být zaručeno ani to, že některá vládnoucí politická strana nezačne vyvíjet cílený tlak na společensky „nežádoucí" skupiny obyvatel a nebude je nutit prostřednictvím tvrdého ekonomického a sociálního teroru, aby si eutanazii raději sami dobrovolně vybrali.

A že to není možné? Vždyť před skoro sedmdesáti lety byly v celé Evropě z vůle několika jednotlivců veřejně fyzicky vyhlazovány tisíce lidí starých, nemocných, postižených a dalších „nevyhovujících", aniž tomu mohl kdokoliv zabránit.

Ke schválení eutanazie naše společnost není dostatečně eticky zralá a způsobilá. Snad někdy v hodně daleké budoucnosti, ale to by se česká společnost musela morálně obrodit zcela radikálním způsobem a přestat se modlit ke zlatému teleti. Možná bychom si měli, místo volání po eutanazii, nejdřív začít zvykat, že k životu zkrátka patří stáří, nemoc, umírání a smrt. Nikoliv směšné báchorky o věčném mládí a obličeje vyžehlené liftingem. Dokonce i takzvaný temný středověk a primitivní národy jsou, co do chápání konečnosti lidského života dál, než my, v „moderním" 21. století. Místo rozhazování peněz na zmanipulovaná výběrová řízení a státní zakázky bychom měli začít investovat do stavby hospiců, kde by lidé odsouzení k smrti mohli umírat v klidu a důstojně. Neboť to, co nejvíc děsí současnou společnost, není sama smrt, ale bolestný proces umírání v samotě, opuštěnosti a s nekvalitní péčí.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení