Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropské dotace v místní akční skupině Havlíčkův kraj

Havlíčkobrodsko – V období před letními prázdninami letošního roku byly schváleny definitivní verze operačních programů, a tak jsme intenzivně pokračovali v práci na naší strategii budoucího rozvoje území místní akční skupiny Havlíčkův kraj na roky 2014 – 2020.

9.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv MAS Havlíčkův Brod

Strategie rozvoje území místní akční skupiny Havlíčkův kraj je pro nás zásadní dokument. Díky němu budeme moci získat desítky miliónu korun z evropských fondů pro rozvoj území místní akční skupiny a rozdělit je mezi podnikatele, obce a neziskové organizace v našem území. Abychom strategii „nevařili" z vody, uskutečnili jsme v září v rámci programu MA 21 (Místní agenda 21) čtyři setkání u kulatých stolů – svolali starosty obcí, zástupce neziskových organizací, škol a podnikatelů.

Na setkáních jsme stručně představili evropské dotační programy, které budou mít praktické využití pro žadatele z území, a současně jsme zjišťovali další potřeby území či dávali prostor pro vznik nových nápadů, jak naplnit potřeby našeho území a lidí v něm žijících.

Závěrečný kulatý stůl jsme pořádali koncem září v Jámách na Žďársku.

Máme šanci do roku 2022 využít více než 170 miliónů korun z evropských fondů, ale jen na něco

Důležitý úkol

Naše strategie nyní dostává konečnou podobu. Již víme, kolik dostaneme peněz, z kterého operačního programu, a koncem listopadu nás čeká důležitý úkol – ve strategii na sedm let dopředu (2016 - 2022) tyto peníze rozdělit do jednotlivých opatření.

Havlíčkův kraj je jednou z mála místních akčních skupin, která může žádat ze čtyř operačních programů (Program rozvoje venkova, Operační program Zaměstnanost, Operační program Životní prostředí a Integrovaný regionální operační program). Teď se jedná o to, zda budeme schopni mít „po ruce" dostatečnou zásobu projektů, abychom dokázali peníze smysluplně utratit. Rozsah projektů se může pohybovat od 50 tisíc do 5 milionů korun způsobilých výdajů. Pro obce a neziskové organizace je podíl dotace zpravidla 95 procent, pro podnikatele se pohybuje zpravidla méně než 50 procent uznatelných výdajů.

Ve všech programech budou preferovány zásadně „komplexní" projekty, tj. takové, které řeší daný problém komplexně a ne jen jeho část. Po pročtení dotačních možností zjistíme, že v některých programových rámcích půjdou peníze na věci, které zrovna naše území nepotřebuje. Naopak na to, co je naléhavě v našem území potřeba obnovit či vybudovat, peníze v evropských fondech nejspíše nenajdeme. Věřme, že se finance najdou v národních programech a budou je žadatelé moci čerpat z národních zdrojů.

A kdy budou první výzvy pro žadatele z našeho území k předkládání žádostí o dotace prostřednictvím MAS? Při střízlivém odhadu v II. pololetí roku 2016. V tomto mém odhadu bych se moc ráda mýlila, ale mám obavy, že i tak je velice optimistický.

Jaroslava Hájková, manažerka MAS Havlíčkův kraj

Autor: Redakce

9.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení