Společně si užívají sněhu, lyžování a baví se při celé řadě veselých soutěží a her. Letošní pobyt v penzionu Stará Pošta a ski-areálu ve Filipovicích v Jeseníkách již mají za sebou a teď přemýšlejí, co dalšího podniknou v průběhu roku.

„Uvažujeme například o tom, že bychom se mohli scházet i při amatérském trojboji, který v Havlíčkově Brodě a pod názvem Molitanový muž již několik sezon pořádám koncem jara společně s výbornou partou z Perknova. Nabízí se i naše společná oslava Dne dětí v restauraci Na Topírně," uvedl předseda spolku Jaroslav Holcman. „Vedeme naše děti ke sportu a zdravé soutěživosti a Molitanový muž, což je vlastně klání v plavání, jízdě na kole a běhu, se tak přímo nabízí. Samozřejmě v upravené podobě vhodné pro menší i větší děti," zamyslel se Holcman.

Spolek Tatínci dětem získal svoji institucionální podobu teprve v loňském roce.

„Do té doby fungoval tak nějak samovolně. Na hory jsme s dětmi začali jezdit vlastně díky kartám. Hráli jsme s kamarády a dohodli se, že ten, kdo prohraje, zařídí ostatním pobyt s dětmi na horách. Prohrál jsem, a tak se zrodil náš první výjezd do Strážného nad Herlíkovicemi v Krkonoších," zavzpomínal Holcmann.

Zpočátku jezdívala na hory (po Strážném přišlo na řadu i Deštné v Orlických horách – pozn. aut.) pětice chlapů se sedmi dětmi, letos to již bylo sedmadvacet mužů a šestatřicet dětí. Na rozdíl od protagonistů výše uvedené komedie ale nejezdí vlakem, nýbrž autobusem.

Řízení na dálku, je-li potřeba

„Maminkám je samozřejmě účast přísně zapovězena, ale jak to vypadá, tak to žádné z nich zase až tak nevadí. Po Vánocích a Silvestru si rády odpočinou, a když je potřeba, tak řídí svoje partnery na dálku mobilem, nebo po skypu," usmál se Holcman.

Program otcovského pobytu s dětmi na horách nebývá nikdy náhodný. „Chystáme se na něj dopředu a připravujeme ho většinou já, Přemysl Horák a Standa Duben, kterého především fotbalová veřejnost zná jako šéftrenéra mládeže pro Kraj Vysočina. S dobrým nápadem ale může samozřejmě přijít i kterýkoliv jiný člen spolku," podotkl Holcman.

Členem spolku Tatínkové dětem, který nemá v současné době na Vysočině, a dost možná, že ani v celé ČR, obdoby, se může stát kterýkoliv muž.

„Přesto jistý limit existuje. Kapacita ubytovacího zařízení ve Filipovich, které je pro naše potřeby zcela optimální, totiž čítá sedmdesát míst. Víc se nás tam prostě nevejde," poznamenal Holcman. Věk dětí, které se expedice „apalucha" v havlíčkobrodském podání mohou se svými otci zúčastnit, v podstatě omezen není, obvykle ale jezdí děti ve věku od dvou do patnácti let. Záleží vždy na otci, do jaké míry je schopen a ochoten se o děti postarat. „Já sám jsem původně jezdil se dvěma dcerami, teď s námi jezdí už jen ta mladší sedmiletá," řekl Holcman.

O činnosti a programové náplni zájmového dobrovolného a neziskového spolku Tatínci dětem, který již svými minulými akcemi oslovil mnoho lidí nejen z Havlíčkova Brodu, ale také z Mírovky, Šmolov, Perknova a dalších příměstských částí, se veřejnost více dozví, a to již v dohledné době, i díky webovým stránkám, které vedení spolku připravuje.

„Rádi mezi sebou přivítáme nové otce, kteří chtějí vést nenásilnou a velmi hravou formou své děti k lyžování a sportu vůbec. Myslím, že jsme velmi dobrý kolektiv a že dokážeme pro děti připravit zajímavé a poutavé akce," uzavřel Holcman.