Jeho ostatky byly uloženy v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie na Havlíčkobrodsku, kde se odehrál údajný zázračný pohyb kříže na oltáři. Slavnostního ceremoniálu a pouti, která začala již v sobotu, se zúčastnily zhruba dva tisíce lidí. Při nedělení mši promluvil i kardinál Dominik Duka.

„Příběh pátera Josefa Toufara se u nás v rodině probíral již od mého mládí. Moje snacha je totiž praneteř Toufara," uvedla Marie Šorfová z Polné a dodala, že na slavnostním ceremoniálu a uložení ostatků nemohla chybět. „Jsem ráda, že se páter Toufar vrátil zpět mezi své farníky. Konečně bude zase doma," popsala Šorfová s tím, že je to pro ni obrovská pocta.

Schrána s ostatky, vyzvednutými z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích, byla do číhošťské farnosti přivezena již v pátek. Během soboty a nedělního dopoledne ji lidé mohli vidět vystavenou v číhošťském kostele.

Stejně tak před kostelem by-la umístěna panelová výstava, která mapovala nejdůležitější okamžiky ze života faráře. Ten byl před pětašedesáti lety umučen komunistickým režimem. Státní bezpečnost (StB) se ho snažila donutit, aby se přiznal, že zinscenoval zázračný pohyb kříže.

„Pro všechny farníky to je velmi dobré gesto, že se mezi ně zase vrací otec Toufar," uvedl kněz Tomáš Fiala, Toufarův nynější nástupce v Číhošti. Podotkl, že ani po 65 letech mnohým z nich nevymizel z jejich srdce. Kněz Fiala také v sobotu vedl eucharistickou bohoslužbu, které se zúčastnilo okolo dvou set lidí.

Během soboty a neděle také v Číhošti probíhala řada akcí a kulturních představení, které se tematicky pojily s Číhoští a páterem Josefem Toufarem. V sobotu se například konalo promítání dokumentárních filmů, které byly natočeny o Toufarovi, nebo se konala divadelně výtvarná dílna pro děti. Nechyběla ani večerní modlitba.

V neděli ve tři hodiny odpoledne pak začala na prostranství před kostelem hlavní bohoslužba, kterou sloužil královéhradecký biskup Jan Vokál. Mši sledovalo okolo dvou tisíc poutníků, a to i prostřednictvím dvou velkoplošných obrazovek. „Zlo, hřích a pýcha nesmí mít poslední slovo," uvedl Vokál.

Dodal, že pátera Toufara ukládají do rukou Pána Ježíše Krista, který ho vzkřísí z mrtvých.

Slova se také ujal kardinál Dominik Duka, který přivítal všechny poutníky a poukázal na to, že na mši přijeli i lidé z Polska. „O Číhošti se tvrdí, že leží v geografickém středu Evropy. Kdy se lidé začali o Číhošť zajímat? Zavinil to farář Toufar," řekl Duka. Prohlásil, že nelze zjistit, co se tenkrát doopravdy stalo.

„Jsou zde velké nejasnosti, fabulace a manipulace, které vznikly ještě v dobách StB," vysvětlil Duka.

Ten pokračoval, že papež František hovoří o začátku 3. světové války, a připomněl nedávné teroristické útoky, vyvražďování, mučení a vlnu migrantů z afrických zemí.

Duka se také vrátil do minulosti a mluvil o násilné kolektivizaci venkova, zatýkání nevinných lidí. Podle něho byl pohyb křížku odpovědí na všechny tehdejší události. „V nouzi poznáš přítele. Ježíš Kristus poznal přítele v Toufarovi, který nikdy nezapřel své farníky, přátele, rodinu a blízké osoby," konstatoval Duka s tím, že je hrdý na všechny české kněze.

Josef Toufar
Kněz Josef Toufar (14. 7. 1902 Arnolec – 25. 2. 1950 Praha) patří mezi nejznámější oběti tažení československých komunistů proti katolické církvi. Předmětem zájmu bezpečnostních a propagandistických orgánů se stal poté, co se v prosinci 1949 v obci Číhošť na Havlíčkobrodsku měl během jeho kázání pohnout kříž v tamějším kostele. Toufara následně zatkla tajná policie, jejíž výslechové metody způsobily faráři smrt. Komunisté označili tzv. „číhošťský zázrak" za podvod
a součást údajného protistátního spiknutí katolické církve, řízeného z Vatikánu. Dlouhá léta spočívaly Toufarovy ostatky v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Loni v listopadu byly exhumovány, teprve včera byl umučený kněz pohřben v místě svého někdejšího působení.  (čtk)