VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Havlíčkův Brod – Rekonstrukce budovy Staré radnice přinesla zajímavý objev. Po odstranění desky s městským znakem v průčelí radnice restaurátoři odhalili fragment původní fasády ze 17. století.

21.8.2017
SDÍLEJ:

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.Foto: Libor Honzárek

Cenný zbytek historické omítky znázorňuje velké zlaté slunce v modrém poli. Pravděpodobně šlo o původní mechanické hodiny, které na radnici sloužily někdy po roce 1668. Slunce by mělo na hlavním průčelí radnice zůstat i po dokončení rekonstrukce.

Budova Staré radnice prochází v posledních pěti letech generální rekonstrukcí. Při současné opravě fasády restaurátoři sundali i městský znak a pod ním překvapivě narazili na metr a půl vysoké slunce. „Nejdříve se hovořilo o slunečních hodinách. Ty to ale být nemohly, je to severní stěna a sluneční hodiny navíc mívaly pouze podobu půlkruhu. Jednalo se tedy o mechanické hodiny,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Renesanční malba zlatého slunce, které bylo umístěno uprostřed ciferníku, by mohla pocházet někdy z roku 1668. Radnici šest let předtím zničil velký požár a měšťané ji potom několik let opravovali. Tehdy také získala renesanční fasádu. „Byla postavena v době, kdy už téměř běželo baroko. Je to možná poslední renesanční fasáda. Má se za to, že je velmi dokonale provedena. Radní tehdy na práce povolali stavební společnost z Itálie,“ doplnil Libor Honzárek.

Zajímavé je, že se renesanční malbu podařilo dochovat. Fasáda radnice byla přitom několikrát opravována. Slunce ale zůstalo zakryto původním znakem Německého Brodu z dob císařství a ten i s malbou pod ním zůstal při opravách nedotčený. „Rakousko-uherský znak kupodivu přečkal první republiku i válku. Byl sundán až po roce 1949, kdy ho nahradil nový znak, havlíčkobrodský. Opět přišel jenom na desku, na které byl i původní znak, takže malba zůstala zakrytá,“ říká Libor Honzárek.

Freska zlatého slunce je překvapivě naivistická. Ukazuje slunce s obličejem a úsměvem. „Trochu jsme se nad tím pozastavili. Jak jsme ale zjistili, v období renesance se slunce takto opravdu zobrazovalo. Velmi často byly v okolí zvěrokruhy nebo symboly noci. V renesanci se hodně využívaly kontrasty. Den a noc, život a smrt,“ vysvětluje Libor Honzárek.

Ostatně podobně to tak zřejmě bylo i v Brodě. Kostra Hnáta s nápisem Qua hora nescis, tedy Kterou hodinu nevíš, by měla pocházet ze stejné doby, jako slunce. „Kostlivec znázorňoval nevyhnutelnou smrt a hodiny pod ním vlastně život. Život, který lidem vymezuje čas. Tedy hodiny,“ míní brodský místostarosta a milovník historie.

Podle něj se lidem v Brodě najednou odhalí něco nového, co staletí zůstávalo ukryto. Jedinečná ukázka renesanční fasády. „Je to stopa čehosi, co nás spojuje s předky, kteří žili ve velmi složité době, ale přesto tvořili taková překrásná díla,“ dodal.

Stará radnice patří k brodským nejcennějším a nejzachovalejším památkám. Město se ji proto před pěti lety rozhodlo kompletně zrekonstruovat. Letos práce vrcholí opravami střechy, do které už léta zatékalo. Při té příležitosti došlo i k opravě fasády. Na opravu střechy město získalo třímilionovou dotaci z Ministerstva kultury. Zbytek nákladů na rekonstrukci zaplatilo ze svého rozpočtu.

Autor: Veronika Hošková

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako nejhezčí alej na Vysočině zvolili lidé Valchovskou cestu u Počátek.

Za nejkrásnější alej v kraji si hlasující zvolili Valchovskou cestu

Daniel Moraru, Svatý Kříž, 11. 12. 2017, 2 960 g
9

Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Varhany se opět rozezněly v plné kráse

Krásná Hora – Ozdobou kostela svatého Jana Křtitele v Krásné Hoře jsou unikátní varhany z roku 1715. Po pětileté restaurátorské rekonstrukci se barokní nástroj opět vrátil do Krásné Hory a v sobotu se dočkal i slavnostního posvěcení. Potom už ho rozezvučely talentované prsty předního českého varhanáře Pavla Svobody.

Věžnice nabízí volné parcely i za cenu úvěru

Věžnice – Celkem patnáct nových stavebních parcel na stavbu rodinných domků nabízí zájemcům obec Věžnice na Havlíčkobrodsku. Na výkup pozemků a stavbu inženýrských sítí si obec neváhala vzít dokonce úvěr na deset let.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Nejteplejší den zaznamenali meteorologové v Moravských Budějovicích

Vysočina - Teploty na Vysočině byly v listopadu neznatelně nadprůměrné. Srážky oproti tomu zůstaly hodně pod dlouhodobým průměrem, zejména na Třebíčsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT