Cenný zbytek historické omítky znázorňuje velké zlaté slunce v modrém poli. Pravděpodobně šlo o původní mechanické hodiny, které na radnici sloužily někdy po roce 1668. Slunce by mělo na hlavním průčelí radnice zůstat i po dokončení rekonstrukce.

Budova Staré radnice prochází v posledních pěti letech generální rekonstrukcí. Při současné opravě fasády restaurátoři sundali i městský znak a pod ním překvapivě narazili na metr a půl vysoké slunce. „Nejdříve se hovořilo o slunečních hodinách. Ty to ale být nemohly, je to severní stěna a sluneční hodiny navíc mívaly pouze podobu půlkruhu. Jednalo se tedy o mechanické hodiny,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Renesanční malba zlatého slunce, které bylo umístěno uprostřed ciferníku, by mohla pocházet někdy z roku 1668. Radnici šest let předtím zničil velký požár a měšťané ji potom několik let opravovali. Tehdy také získala renesanční fasádu. „Byla postavena v době, kdy už téměř běželo baroko. Je to možná poslední renesanční fasáda. Má se za to, že je velmi dokonale provedena. Radní tehdy na práce povolali stavební společnost z Itálie,“ doplnil Libor Honzárek.

Zajímavé je, že se renesanční malbu podařilo dochovat. Fasáda radnice byla přitom několikrát opravována. Slunce ale zůstalo zakryto původním znakem Německého Brodu z dob císařství a ten i s malbou pod ním zůstal při opravách nedotčený. „Rakousko-uherský znak kupodivu přečkal první republiku i válku. Byl sundán až po roce 1949, kdy ho nahradil nový znak, havlíčkobrodský. Opět přišel jenom na desku, na které byl i původní znak, takže malba zůstala zakrytá,“ říká Libor Honzárek.

Freska zlatého slunce je překvapivě naivistická. Ukazuje slunce s obličejem a úsměvem. „Trochu jsme se nad tím pozastavili. Jak jsme ale zjistili, v období renesance se slunce takto opravdu zobrazovalo. Velmi často byly v okolí zvěrokruhy nebo symboly noci. V renesanci se hodně využívaly kontrasty. Den a noc, život a smrt,“ vysvětluje Libor Honzárek.

Ostatně podobně to tak zřejmě bylo i v Brodě. Kostra Hnáta s nápisem Qua hora nescis, tedy Kterou hodinu nevíš, by měla pocházet ze stejné doby, jako slunce. „Kostlivec znázorňoval nevyhnutelnou smrt a hodiny pod ním vlastně život. Život, který lidem vymezuje čas. Tedy hodiny,“ míní brodský místostarosta a milovník historie.

Podle něj se lidem v Brodě najednou odhalí něco nového, co staletí zůstávalo ukryto. Jedinečná ukázka renesanční fasády. „Je to stopa čehosi, co nás spojuje s předky, kteří žili ve velmi složité době, ale přesto tvořili taková překrásná díla,“ dodal.

Stará radnice patří k brodským nejcennějším a nejzachovalejším památkám. Město se ji proto před pěti lety rozhodlo kompletně zrekonstruovat. Letos práce vrcholí opravami střechy, do které už léta zatékalo. Při té příležitosti došlo i k opravě fasády. Na opravu střechy město získalo třímilionovou dotaci z Ministerstva kultury. Zbytek nákladů na rekonstrukci zaplatilo ze svého rozpočtu.