VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fascinující svět Ranských jezírek

Havlíčkova Borová – První čtvrtstoletí své ochrany má za sebou přírodní rezervace Ranská jezírka.

30.5.2016
SDÍLEJ:

Zatopené prohlubně a zarostlé haldy mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem zůstaly němým svědectvím dávného železnorudného hornictví. Foto: Ivo Havlík

Ta jsou chráněná od roku 1990.

Území o rozloze 27 hektarů ležící v nadmořské výšce 630 až 644 metrů v katastru obcí Havlíčkova Borová a Staré Ransko bylo v minulosti „přemodelováno" těžbou železných rud. Jejich dobývání zde začalo již ve středověku a skončilo teprve v 18. století. Haldy vytěžené horniny zůstaly a postupně obrostly, prohlubně zaplavila voda.

Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy uvádí, že v mokřadech se vyskytují ohrožené druhy rostlin a živočichů.

Z květeny je to například rdest alpský, bublintka, zevar nejmenší, rosnatka okrouhlolistá, zábělník bahenní, tolije bahenní, ostřice dvoumužná, prstnatec Fuchsův, vranec jedlový, čarovník prostřední, lýkovec jedovatý, hruštička menší.

LÉTÁ SEM ČÁP ČERNÝ

Vodní plochy slouží k rozmnožování čolka horského, skokana hnědého a ropuchy obecné. V okolí jezírek je běžná ještěrka živorodá, méně častý slepýš křehký a řídce se vyskytuje i užovka obojková.

Hnízdí zde sluka lesní, kulíšek nejmenší, sýc rousný, datel černý, holub doupňák, lelek lesní, lejsek malý a za potravou sem často zalétá čáp černý.

Romantické prostředí jezírek bylo před vyhlášením chráněného území narušováno nepovoleným tábořením, nyní působí jako krajina zcela opuštěná a neprochozená, jaká se na starých mapách označuje sdělením „hic sunt leones" (zde jsou lvi).

Kdo sem přijde pěším výletem nebo přijede na kole, vjezd aut a motorek není dovolen, ocitne se jako v hloubi šumavského Boubína nebo beskydského Mionší. Ranská jezírka jsou totiž ponechána svému osudu a přírodnímu vývoji, do něhož člověk nezasahuje, respektive zasahuje jenom tím, že nad nimi přísně drží ochrannou ruku.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

30.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cena vody půjde nahoru

Jeníkovsku chybí pitná voda, vodovody stojí miliony

Ilustrační foto.

Hasiče zaměstnaly dopravní nehody i zamčený byt

Nizozemská barokní malba bude od středy zdobit havlíčkobrodskou galerii

Havlíčkův Brod – Již ve středu 13. prosince od pěti hodin odpoledne představí veřejnosti v havlíčkobrodské Galerii výtvarného umění výběr z nizozemské barokní malby.

Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Havlíčkův Brod - V havlíčkobrodské porodnici přišla na svět další krásná miminka.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT