VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finanční výbor dotace podpořil. Na tahu bude v prosinci zastupitelstvo

Havlíčkův Brod – V úterý v podvečer se sešel Finanční výbor (FV) města Havlíčkův Brod.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Fotbalistům brodského Slovanu v úterý finanční výbor schválil dotaci v částce 1,85 miliónu korun na dva roky. Aby měli fotbalisté vyhráno, musí jim dotaci v prosinci schválit městské zastupitelstvo. Foto: Deník/Petr Veselka

Hlavním bodem jeho jednání bylo přerozdělování finančních dotací pro sport, kulturu a ostatní spolky. Nejdříve FV hlasoval o žádosti FC Slovan Havlíčkův Brod, na dotaci ve výši 1.850.000 Kč na dva roky a schválil ji v poměru 9:2:0. Finanční výbor chtěl doporučit zastupitelstvu zvýšení celkového limitu výdajů z rozpočtu města Havlíčkův Brod na rok 2016 na dotace, granty a dary RM o 0,5% z odhadu sdílených daňových příjmů pro rok 2016, což by bylo 1.150.000 Kč. Vedoucí odboru vnějších a vnitřních vztahů Eva Nigošová oznámila, že dle vyjádření advokáta Lubomíra Málka a dle zákona č. 250/2000 Sb. přidat v prosinci nejde. Stejný advokát však doporučil vyjmout z rozdělování dotaci pro BK, protože byla doručena na individuální žádosti a její schvalování se neřídilo zásadami. K rozdělení by pak byla celá částka.

Nad tímto se strhla velká diskuse, kdy proti byli zejména zástupci ODS. Ti argumentovali, že peníze nejsou, že nelze přidělovat více, než je limit.

„Pro mě je čtrnáct miliónů strop na rozdělování dotací. Kdyby bylo na mě, tak se dotace nerozdělují žádné. Sport by mohli podporovat bohatí rodiče třeba částkou padesáti tisíc, já svým dětem jejich zájmy taky platím," řekl předseda FV Zbyněk Stejskal chvíli po tom, kdy přiznal, že změnil názor na provoz hazardu ve městě. „Pokud to bude mít svá přísnější pravidla, tak proti omezenému počtu heren nejsem," řekl Stejskal. Zejména členové FV Ondřej Pavlas s Pavlem Dohnalem proti tomu argumentovali, že když před třemi týdny přidělovali dotaci BK, tento argument neslyšeli a nyní, když se má stejná částka rozdělit mezi všechny ostatní sporty a kulturu, tak to problém je. Finanční výbor nakonec většinou hlasů dotaci BK vyjmul a doporučil zastupitelům, aby ji považovali za individuální žádost dle § 10a odst. 2. zákona č. 250/2000 Sb. Finanční výbor následně rozdělil o 1,5 milionu více, než byla původní částka. Srovnal především kulturní domy, když Kulturní dům Ostrov dostal stejnou dotaci jako OKO ve výši 800.000 Kč. Zvýšil tak dotaci o 420 tisíc, respektive 210 tisíc. Dotaci také zvýšil u většiny sdružení pracujících celoročně a u několika jednorázových akcí.

Z velkých sdružení pracujících s mládeží si polepšil například již zmiňovaný FC Slovan a Jiskra o 300.000 Kč, BM Fitness o 40.000 Kč či florbal o 15.000 Kč. Sdružení pracující převážně jen s muži si také polepšila – stolní tenis o 40.000 Kč, TJ Mírovka o 30.000 Kč, TJ Šmolovy o 15.000 Kč.

Na dotaci ve výši 100.000 Kč se může těšit i pěvecký sbor Jasoň, který v minulém roce nedostal dotaci žádnou. Toto rozdělení nakonec schválil 8 hlasy, když se tři zástupci FV zdrželi (Zbyněk Stejskal, Jaroslav Ficek, Jan Nosek – pozn. autora).

„Nejsem vůbec spokojený s průběhem jednání, ale jsem rád, že drtivá většina členů Finančního výboru chce rozdělovat dotace spravedlivě a transparentně," řekl jeden z členů FV Ondřej Pavlas.

Autor: Petr Veselka

26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení