Akci pořádá Fokus Vysočina, který se na Havlíčkobrodsku už léta věnuje péči o lidi s duševními problémy. Fokus Fest 2016 měl poněkud zvláštní podtitul I maličkost (tě) zachrání. Odborně se tomu prý říká psychosociální a psychiatrická pomoc..

Stačí úsměv

Jak vysvětlila vedoucí střediska Fokusu Vysočina v Havlíčkově Brodě Eva Teclová, pro laiky neznalé lékařských terminologií, v praxi to znamená, že bychom si měli svých bližních daleko víc všímat a to samozřejmě v dobrém.

„První pomoc už dnes umí poskytnout poměrně dost lidí. Vědí, jak zafixovat zlomeninu, jak poskytnout umělé dýchání, ale ona existuje i jiná první pomoc vůči člověku, který je v úzkých a potřebuje radu, nebo jen hezké lidské slovo," upřesnila Teclová. A nemusí to být zrovna velká věc. Stačí poradit člověku, který se v cizím městě neorientuje, rozměnit někomu peníze na jízdenku do autobusu nebo se třeba jen při nakupování na osobu za pultem pěkně usmát.

„Mě zachraňují například každodenní maličkosti, které mi dělají radost," prozradil moderátor programu muzikant Pavel Lutner. U hejtmana Kraje Vysočina lékaře Jiřího Běhounka, hosta Fokus Festu, maličkost rozhodla o výkonu budoucího povolání.

„Když mi bylo devět, musel jsem zůstat v nemocnici. Tou dobou zrovna dávali v televizi fotbal Československo – Irsko. Doktoři tehdy byli tak hodní, že mě nechali dívat. Tehdy jsem se rozhodl, že ze mě bude jednou také lékař," prozradil hejtman.

Jak dodal, hovořit na téma duševní zdraví je v poslední době potřeba, protože dnešní život ve stresu a napětí duševnímu zdraví zrovna neprospívá. Podle ministra zdravotnictví ČR Svatopluka Němečka, který festival navštívil, je reforma psychiatrické péče hlavní téma posledních let.

„Psychicky nemocným lidem hodně dlužíme, aby se psychiatrie stala důstojnou součástí velké medicíny," zdůraznil ministr s tím, že ministerstvo jedná se zdravotními pojišťovnami. Výsledkem by mělo být více peněz pro psychiatrickou péči a lepší následnou péči o lidi s psychickými problémy.

Letošní Týdny pro duševní zdraví se opět konají ve všech střediscích Fokusu a trvají až do října. Na závěr pořadatelé pro pacienty havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice i veřejnosti připravili divadelní představení. Koná se 23. listopadu od 17 hodin v sále psychiatrické nemocnice.