„Chceme v co největším počtu lidí probudit myšlenku, že duševní zdraví je stejně důležité jako to somatické. Týká se každého z nás a je potřeba o něj pečovat,“ přiblížila akci vedoucí pelhřimovského střediska FOKUSu Vysočina, Markéta Křivánková.

V pondělí 14. září odpoledne pak mohou lidé dorazit na náměstí v Havlíčkově Brodě. „Tato akce se zároveň připojuje k oslavě výročí třiceti let fungování komunitních služeb pro lidi s duševním onemocněním v České republice,“ doplnil mluvčí FOKUSu Jakub Janáček.

Vysočinskou část Týdnů duševního zdraví pak zakončí o den později, a to v nedaleké Chotěboři. „Tady si lidé budou moci vyzkoušet například programování robotů,“ lákal Janáček.

Všechna multižánrová osvětová odpoledne nabídnou skvělou hudbu v podání třeba zpěváka Pokáče či kapely ATMO Music, tematické workshopy, besedy a rozhovory se zajímavými lidmi. „Každý program bude mít trochu jinou obsahovou náplň, ale hlavní myšlenka je stejná. Chceme odstranit negativní vnímání duševních onemocnění,“ vysvětlil Janáček.

„Přáli bychom si, aby téma duševních nemocí přestalo být tabu. S jejich příznaky se za svůj život potýká mnohem více lidí, než si možná myslíme a stigmatizace veřejnosti člověku na jeho cestě zotavení nepomáhá,“ upozornila Křivánková.

Letošní ročník Týdnů pro duševní zdraví ale bude i něčím specifický. Probíraných témat se totiž výrazně dotkla koronavirová pandemie. „Díky ní jsme zažili, jaké to je, když se náš běžný život výrazně omezí. A lidé s duševním onemocněním zažívají takováto omezení mnohem častěji,“ podotkl vedoucí havlíčkobrodského střediska FOKUSu Martin Lukáš.