Ulice Fominova je ve špatném stavu. Opravy má na seznamu pro letošní rok Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. „Stavba začala 7. dubna, kdy se plně uzavřela ulice a celá stavba. Ulice bude mít nové chodníky, kanalizaci i vozovku. A pochopitelně to přinese nemalé komplikace. Jak s dopravou a zásobováním, ale také pro obyvatele,“ konstatoval starosta Ondřej Kozub.

Jak upřesnil stavební firma má seznam majitelů provozoven, kterým práce v ulici mohou omezit zásobování. „Hledali jsme společně řešení, ale bez komplikací to nebude,“ dodal starosta. Město financuje stavbu nových chodníků a veřejného osvětlení. „S obyvateli Fominovy ulice jsme už jednali o tom, jak budou vypadat v době stavby přístupy k nemovitostem a že objížďky pro dopravu povedou okolními ulicemi,“ dodal Kozub.

Opravy ulice Fominova a Hromádky z Jistebnice stojí pětatřicet milionů korun, uskuteční se po etapách. Ulice Fominova je jedna z nejdelších a nejdůležitějších v centru, kudy projíždí hasičská technika. Obyvatelé už s rekonstrukcí počítají a jsou s ní smíření. Shodují se, že ulice opravu potřebuje. „Ve Fomince nejsou pořádné chodníky, silnice samá díra, takže to může být snad jenom lepší,“ řekl Deníku například Josef Hovorka.

Stejný názor má i místní podnikatel a zastupitel Karel Dvořák. „Fominova ulice je rozbitá, díry v asfaltu občas někdo zalátal, ale to je málo,“ prohlásil.

Objížďky v době oprav ulice Fominova

  • Auta do 3,5 tuny a autobusy projedou ulicí Krále Jana a Havlíčkovou kolem Tesca.
  • Objížďka pro auta nad 3,5 tuny je mnohem delší. Řidiči se projedou přes Novou Ves u Chotěboře, Borek, Kraborovice, Vilémov do Golčova Jeníkova na křižovatku silnic II/345 a I/38. Dále objížďka vede po silnici přes Habry do obce Kámen a pokračuje po silnici přes Sedletín, Jilem, Rankov a Svinný do Chotěboře.
  • Pro autobusy na trase Chotěboř, Havlíčkův Brod, ale také Uhelná Příbram a Habry platí výlukový řád. Ten může někde prodloužit jízdu až o osm minut. Proto se mění i časy odjezdů a cestující si musejí přivstat.

Podrobnější informace z výlukových jízdních řádů, které jsou k dispozici na adrese www.portal.idos.cz a na autobusových zastávkách.

Na rekonstrukci Fominovy ulice se podílejí společně Kraj Vysočina, společnost Vodovody a kanalizace, plus město Chotěboř, které hradí jednu čtvrtinu. Pro obyvatele Chotěboře je důležité, že ve Fominově ulici u knihovny směrem k ulici Krále Jana bude semafor, který tam už dnes citelně chybí s ohledem na hustotu dopravy. „Semafor je nutný z hlediska bezpečnosti. Pamatuji si, že tady došlo k nepříjemné události. Řidiči vběhlo pod auto dítě,“ vzpomenul si Karel Dvořák.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni