Konkrétně jde o šest set tisíc korun. Potvrdil to starosta města Tomáš Škaryd (ČSSD).

„Musím přiznat, že v uplynulém volebním období nebyla chotěbořská veřejnost o této možnosti čerpání finančních prostředků určených na opravy a rekonstrukce rodinných domů a bytů dostatečně informována. Chyběla tudíž poptávka a radnice pak s tímto fondem de facto nepočítala. Teď se ale situace změnila a já očekávám, že již na příštím zasedání zastupitelstva budeme posuzovat konkrétní předložené žádosti," řekl Škaryd.

Všechny půjčky budou úročeny čtyřprocentním úrokem a jejich příjemci je musejí splatit do čtyř let. Budou ale výjimky. „Vyšší půjčky, řekněme v objemu kolem jednoho sta tisíce korun, budou moci lidé splatit až v šestileté lhůtě," upřesnil Škaryd.

Majitelé bytů a rodinných domů mohou peníze z fondu použít například na úpravy koupelnových jader, opravy fasád a podobně. „Myslím si, že o půjčky bude zájem. Díky nim se lidé dostanou, a to daleko snadněji, rychleji a hlavně podstatně výhodněji, k penězům, než kdyby o ně žádaly u běžných bankovních domů nebo nebankovních úvěrových společností," řekl Škaryd.

Dlouhodobou praxi s Fondem rozvoje bydlení mají ve Světlé nad Sázavou. „S fondem pracujeme minimálně dvě volební období a každý rok v něm máme připraven jeden milion korun," sdělil starosta Jan Tourek (KDU-ČSL). Půjčky z fondu jsou úročeny dvěma procenty. „Ročně zastupitelstvo schválí asi deset půjček. Jejich výše je různá. Dvacet, třicet i sto tisíc korun, samozřejmě s ohledem na náročnost opravy či rekonstrukce, kterou mají majitelé v plánu," podotkl Tourek.