Slavný malíř Jan Zrzavý zemřel 12. října 1977 v Praze, ale pochován je na hřbitově v Krucemburku, ač zde trvale nikdy nežil, jezdil sem pouze na prázdniny k dědečkovi z otcovy strany. Ale Krucemburk si zamiloval, a proto bylo jeho přáním být pohřben právě zde.

Lidé, kteří o Dušičkách zavítají na přibyslavský hřbitov, nemohou minout dobře upravený hrob s poněkud s neobvyklým náhrobkem. Tvoří ho vrtule letadla. V hrobě je pohřben pilot československé armády Stanislav Pelikán, jeho jméno ve městě nese jedna ulice. Rodina Pelikánů byla průkopníkem strojírenství na Havlíčkobrodsku. Stanislav Pelikán zahynul v květnu 1932 při cvičném letu.

VELKÁ INVESTICE. Rekonstrukce základní školy v Dolním Městě je spojená s přístavbou nové tělocvičny.
Manévry, jaké v Dolním Městě nepamatují. Ze školy zůstanou jen obvodové zdi

V Lipnici nad Sázavou odpočívá na místním hřbitově autor slavného vojáka Švejka Jaroslav Hašek.

O jeho hrob se stará obec ale především jeho vnuk, který vlastní v Lipnici restauraci u České koruny. U Haškova hrobu se konají různá setkání milovníků humoru, kteří zde pořádají různé happeningy.

Herec Pavel Landovský odpočívá na hřbitově v Dobrnici. Rodiče a sestra spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského jsou pohřbeni na starém hřbitově u sv. Vojtěch v Havlíčkově Brodě. Odpočívá zde také Havlíčkova dcera Zdenka.

Za zmínku jistě stojí, že už v roce 2015 byly do obce Číhošť převezeny ostatky Pátera Josefa Toufara, kterého StB nechala po smrti nejdřív pochovat v hromadném bezejmenném hrobě v pražských Ďáblicích. O Toufarův hrob v Číhošti pečuje Nadační fond kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

V obci Čachotín na místním hřbitově u kostela sv. Vavřince odpočívá nadějný skladatel a dirigent Karel Veselý Jilemský. Karel Veselý zemřel v noci z 24. na 25. března 1945 vinou krutého omylu partyzánů, kteří na sklonku války operovali v Železných horách.

Nemocnice Havlíčkův Brod.
Nemocnice v Brodě potřebuje dobrovolníky do prádelny

Osvobozenecká jednotka vycházela z přesvědčení, že platí zákaz nočního vycházení a unáhleně zahájila palbu na osobní automobil; udělala to v domnění, že v něm jedou němečtí okupanti. Leč auto na dřevní plyn řídil autodopravce František Pavlík z Chotěboře. Do Jilmu z Horního Bradla vezl Karla Veselého a dvě sestry Veselého šestadvacetileté snoubenky Blaženy Paulusové – Hanu a Martu. Kulky samopalů provrtaly řidiče, Karla Veselého a jeho budoucí švagrovou, jednadvacetiletou Hanu.

Ve Svatém Kříži na Havlíčkobrodsku se na hřbitově nachází hrob českého básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka. Pohřben je tu společně s manželkou Suzane Renaud. O hrob pečují jeho potomci.