Umělecký kovář Petr Štáfl už výtvarný návrh má. „Všechny pašijové události, jak odsouzení Ježíše Krista Pilátem Pontským, Kristovo přijetí kříže, přibití na kříž na Golgotě, smrt, snětí z kříže a uložení do hrobu chci vyjádřit pouze ve výrazu Ježíšovy tváře. Další postavy biblického příběhu dělat nebudu,“ upřesnil autor. Zastavení je celkem třináct, tím čtrnáctým je kříž ve Dvorku.

Petr Štáfl se jako kovář už narodil.

Když jeho vrstevníci dostali od rodičů k narozeninám moped, Petrovi strýc daroval první šlapací výheň. Kovářské řemeslo si vybral už v deváté třídě. Nikdy toho nelitoval. „Babičky mi říkaly, že mám umění v krvi,“ vysvětlil potomek slavné umělecké rodiny Štáflů. Jeho předkové jsou autory pověstné sochy Hnáta na havlíčkobrodské radnici. Praprastrýc byl slavný malíř Otakar Štáfl. Jeho chalupa v Havlíčkově Brodě je národní kulturní památkou. Mladý Petr jen trochu zběhl od barev ke kovadlině, ale pracuje s ní stejně bravurně jako jeho předek s paletou.

Gurmet den v Cityparku Jihlava.
Gurmet den: havlíčkobrodští mladí kuchaři pojedou soutěžit do Francie

Právě Petr Štáfl je autorem vysokého čtyřmetrového kříže ve Dvorku. V jeho dílně se rodí další originální dílo, kovový betlém pro město Přibyslav. V okolí jsou k vidění i další jeho výtvory.

Křížová cesta by mohla zdobit cestu z Hesova už příští Velikonoce. Podle faráře Sandtnera je však možné, že se všechno o rok prodlouží. „O peníze nejde, spíš o úřední postup. Tu křížovou cestu nám musí někdo povolit,“ vysvětlil. S financováním výroby podle duchovního pomůže město, spolek Opuka a pravděpodobně i některé známé přibyslavské firmy.

Symbolická cesta

Křížová cesta je symbolická cesta sledující události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Zahrnuje dění kolem jeho odsouzení Pilátem Pontským, nesení kříže po Via Dolorosa a ukřižování na hoře Golgota (Kalvárie). Je rozdělena na obvykle čtrnáct zastavení, která odpovídají jednotlivým událostem tradičně spojenými s pašijemi.

Křížová cesta v přírodě bývá zbudována jako řada výklenkových kaplí nebo božích muk a vede často do kopce. V nejvyšším bodě je umístěn kříž jako 12. zastavení, zbývající dvě zastavení jsou poblíž.

Kolumbárium v Přibyslavi bude příští rok.
Potíže se soutěžemi v Přibyslavi: na kolumbárium měli čtyři, chodník je na etapy

V kostele ji nejčastěji symbolizují obrazy nebo basreliéfy. Nejstarší křížová cesta je na Svatém kopečku u Mikulova. Křížové cesty vykonávají římskokatoličtí křesťané nejčastěji v postní době a na Velký pátek. Jednotlivá zastavení provázejí modlitby, meditace a zpěv.