VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Uher : Skandál pokračuje

Havlíčkův Brod - /DOPIS ČTENÁŘE/ Neuvěřitelných sedm roků se táhne úsilí občanů z lokality ulic Ledečská a Pujmanové v Havlíčkově Brodě o zachování dosavadního životního prostředí.

11.10.2017
SDÍLEJ:

Radnice v Havlíčkově Brodě.Foto: Deník/archiv

Sedm roků brání skandálnímu záměru vtěsnat mezi jejich domy další výškový objekt. Sedm roků narážejí na intriky, nepochopení a aroganci. V úterý se na Městském stavebním úřadu konalo řízení, v němž byli účastníci postaveni před hotovou věc. O realizaci nevhodné stavby bylo rozhodnuto. Opětovně mnichovským způsobem – bez nás o nás.

Projednávaly se pouze ryze technické záležitosti. Je parfadoixní, že se na jednání nedostavil ing. Miroslav Dvořák, který o vydání stavebního povolení žádal. Kam se poděl dosavadní a na mnoha dokumentech stále uváděný pan Neumann? Nepřipravenost stavebního záměru je zarážející, při realizaci stavby by došlo k zabrání částí jediných přístupových cest ke dvěma domům! Byla vznesena řada dalších námitek, které byly zaneseny do zápisu. Městský stavební úřad však není povinnen sdělit účastníkům jednání, jak bylo s jejich námitkami naloženo, takže nebudeme vědět, zda a kdy nastala správná doba k podání případného odvodlání ke Krajskému stavebnímu úřadu. Úřední šiml ovšem nadále řehtá, stále platí, že odvolání musí být zasláno prostřednictvím Městského stavebního úřadu, a to v deseti kopiích! Při stávající kancelářské vybavenosti je to spíš kabaretní vložka ve chmurném příběhu o bezohlednosti a prospěchářství, nikoli rozumný požadavek. Aplikován do jiné situace tento postup znamená, že oběť přepadení nemůže zavolat policii, o její přivolání musí požádat pachatele.

Není však spolehnutí ani na seriózní postup Městského stavebního úřadu. Řádnou odpověď na odvolání podané v ruce 2014 nedostal občan ani po třech letech. Dodatečně zjistil, že Městský stavebnní úřad odeslal krajskému orgánu pouze první z několika listů odvolání, obdržel rozhodnutí, ale pisatele o jeho obsahu neinformoval. Možná šlo o povinnost krajského orgánu, tak jako tak je to ovšem podivné. Až podezřelé. Nezbývá, než případná další odvolání předávat předepsaným způsobem a zároveň je pro jistotu zasílat přímo Krajskému stavebním úřadu. Obecně platí, že současný radniční systém předávání informací občanům je pro mnohé velice komplikovaný, obtížně dostupný a málo srozumitelný. Možná lze příslušné informace získat prostřednictvím internetu, ale kdo má čas a náladu pravidelně zkoumat, zda se nestal obětí nějakého nepříjemného záměru! Radnice občany neinformuje ani v záležitostech, které se jich bezprostředně dotýkají. S tím jsme za sedm roků získali bohaté zkušenosti. Když s jistou mírou nadsázky maličko obměníme známou větu Jana Wericha, pro tři baráky plné úředníků by nemělo být problémem zaslat občas asapoń stručné písemné sdělení.

Byrokratický mechanismus vyžaduje dodržování termínů určených k vyjádření občanů. Neradi bychom některý termín zanedbali. Stále v nás doutná jiskřička naděje, že se slušnost, odbornost a zdravý rozum prosadí, že početná skupina občanů dostane přednost před podnikatelskou bezohledností a chamtivostí. Nevhodnost staveního záměru snad pochopí kdosi soudný a objektivní na Krajském stavebním úřadu. Neradi bychom dospěli až k všestranně náročnému řešení a rozhodli se vyžadovat spravedlost soudní cestou. Představa dalšího nezbytného dohadování a jednání se značně vzdáleným časovým horizontem není po sedmiletém a zatím marném úsilí právě lákavá.

Pozoruhodná je skutečnost, že někteří pánové na radnici zřejmě neznají Územní plán Havlíčkův Brod, pokud jeho zásady účelově neopomenuli. Zastupitelstvu předložili ke schválení stavbu, která je v mnoha ukazatelích v příkrém rozporu s ustanoveními Územního plánu. Cituji: … respektovat historickou výškovou hladinu zástavby a morfologii terénu, stejně jako hmotové řešení zástavby, se zachováním stávajících dominant, pohledových os a dálkových pohledů v území. Zvyšováním objemu zástavby dojde k optickému uzavření lokality a narušení prostorové kompozice mezi hmotou stávajích bytových domů a otevřených prostranství. Nerespektování zásad Územního plánu příliš nepřekvapuje u těch, kteří téměř dvacetr roků stavějí Krajskou knihovnu – a dosud se nekoplo. (Připusťme, že část viny nesou jejich předchůdci.) Kdyby Kraj Vysočina po svém vzniku svěřil Krajskou knihovnu Rozsochatci nebo Kamenné Lhotě, určitě by již dávno stála.

Řadoví občané jsou v současnosti proti špatné legislativě a byrokratickému úřednickému aparátu prakticky bezmocní. Pokud mají tu “drzost” a ozvou se, vždycky je proti nim nalezena nějaká ta legislativní klička. Ať už záležitost s nevhodnou stavbou dopadne jakkoli, morální vítězství zůstane na straně postižených občanů. Pro sebe, pro svoje potomky i pro vzhled města dělají, co je v jejich omezených a soustavně omezovaných možnostech. Pokud neuspějí, nějakou dobu budou prakticky žít na staveništi, potom trvale ve výrazně zhoršeném prostředí, s trpkým pocitem bezmocnosti a nepochopitelné křivdy, ale s č i s t ý m s v ě d o m í m. To nejsou pro život úplně zanedbatelné hodnoty.

František Uher

Autor: Redakce

11.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha ostatních strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená dělník/dělnice ve výrobě hygienických a zdravotnických materiálů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 49. Poznámka: - manuální zručnost, bezúhonnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, - příprava komponentů pro výrobu, skládání operačních roušek, - prac. doba po-pá: 5:30-13:30 h., 13:30-21:30h., 21:30-5:30h., Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Hartmann - rico, a.s.- pracoviště, Bělohradská, č.p. 109, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Blanka Otradovská, +420 569 408 612.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici kontroly kvality, laboranti technik elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vzdělání v oboru elektro, praxe na stavbě 2 roky, organizační schopnosti, ochota cestovat po ČR, - řízení zakázek silnoproudých nebo slaboproudých elektroinstalací (zakázky typu administrativní budovy, nemocnice, multifunkční objekty, haly atp. převážně v regionu Vysočina nebo v Praze), zodpovědnost za řízení subdodavatelů, plánování a organizace práce na další den, kvalitu díla, skladování a výdej materiálu, zápisy do stavebních deníků, účast na kontrolních dnech apod., - osobní kontakt po předchozí tel. dohodě, upřednostňujeme zaslání životopisu. Pracoviště: Eltico s.r.o. - pracoviště, Strojírenská, č.p. 81, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Šárka Ichová, +420 777 317 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha zařízení na výrobu kabelů a lan technik automatizované výroby - obsluha střihacího automatu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - technické vzdělání a myšlení, dobrý fyzický stav, dobrý zrak (brýle nejsou překážkou), dodržování pracovních postupů a zodpovědný postoj k práci, přesnost, pečlivost, - nastavení a seřízení střihacích strojů, automatů, dohled, kontrola a provoz automatů na stříhání vodičů, čtení technických výkresů, - třísměnný provoz: po-pá (8 hod.prac. doba), Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Engeser, s.r.o., Okružní, č.p. 3834, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Martin Jirák, +420 778 072 733.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Ostatní inženýři elektrotechnici a energetici softwarový specialista / programátor PLC. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: elektrotechnické vzdělání, znalost programování PLC, ochota cestovat na zahraniční zakázky, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: B:tech, a.s., U Borové, č.p. 69, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Lenka Klimešová, +420 602 368 906.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nemocnice Havlíčkův Brod.

Ortopedičtí pacienti v Brodě nyní mohou využít nový pokoj a tělocvičnu

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Nemocnice zruší zákazy návštěv

Havlíčkobrodsko – Jak informovala nemocnice v Havlíčkově Brodě, hodlá vedení nemocnice zrušit zákazy návštěv, které byly vyhlášeny kvůli chřipkové epidemii.

Ve Světlé vystoupí Michal Malátný s Big Bandem

Světlá nad Sázavou – Od pondělí 19. března si lidé ve světelském infocentru mohou zakoupit vstupenky na koncert Michala Malátného a Kolínského Big Bandu, kteří ve Světlé vystoupí 10. května.

Lyžování na Brodsku skončilo po měsíci provozu

Havlíčkobrodsko – Vysoké teploty před týdnem ukončily lyžařskou sezonu na Vysoké i na Kadlečáku. Lyžovalo se tu zhruba měsíc. Pokud se najdou potřebné finance, oba areály by v příštím roce chtěly pokračovat v modernizaci.

Nejsme lidé bez názoru, říkají studenti gymnázia

Havlíčkův Brod – Státní vlajka, barevné křídy a pravítka. Asi dvě stovky studentů gymnázia a střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě se sešly ve čtvrtek 15. března na půlhodinové výstražné stávce před budovou gymnázia. Akci zorganizoval gymnazijní studentský parlament.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT