Dva měsíce volna jsou pryč a rodiče začínají zásobovat své ratolesti nezbytnými věcmi do školy. Jinak tomu není ani v Havlíčkově Brodě „To že se blíží začátek školního roku je na počtu zákazníků poznat už od poloviny srpna. Největší nápor však čekáme až na začátek září, kdy většina školáků dostane seznam potřeb,“ uvedla zaměstnankyně papírnictví v Dolní ulici Mirka Tesařová. Potřeby do školy však zákazníci nakupují už od konce června, kdy už někteří žáci věděli, co budou potřebovat.

„Nejvíce se prodávají psací a výtvarné potřeby, sešity. Průměrně rodiče za prvňáčka utratí zhruba patnáct set korun, když nekupují školní batoh,“ řekl majitel dalšího havlíčkobrodského papírnictví Pavel Švejda. Dalším často vyhledávaným sortimentem jsou obaly na sešity a učebnice. Problém ale někdy bývá s určením správné velikosti. „Nabízíme zákazníkům, že mohou učebnice přinést do obchodu a my jim pomůžeme vybrat správnou velikost,“ dodala Tesařová.

Nejdražší položkou zůstávají batohy. „Tašky a aktovky do první třídy kupují rodiče dětem většinou k narozeninám a Vánocům. Teď na konci prázdnin se hodně prodávají spíše studentské batohy,“ zmínila Tesařová. V obchodě na náměstí je situace jiná. Batohy nabízí také, ale moc se neprodávají. Nikolka Landová dostala školní batoh k šestým narozeninám. „Za pomůcky do školy jsme utratili okolo čtyř tisíc korun. Většinu věcí jsme pořídili v papírnictví,“ prozradila maminka Nikoly.

Eliška Bochová