VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geologové znovu prozkoumají světelské středověké podzemí

Světlá nad Sázavou – Radnice ve Světlé nad Sázavou se rozhodla, že nechá detailně prozkoumat podzemí pod náměstím Trčků z Lípy.

2.7.2015
SDÍLEJ:

Odhaduje se, že nejstarší části světelského podzemí vznikly již ve 13. století.Foto: Deník/archiv

Podzemí nechá zmapovat především v souvislosti s jeho připravovanou revitalizací.

„Chceme také zjistit, zda pod náměstím a pod zemí v jeho okolí nevedou další zapomenuté středověké chodby," uvedl starosta města Jan Tourek. Ten dodal, že ve Světlé už před lety zpřístupnili asi dvě stě metrů středověkých chodeb. „Třeba budeme mít to štěstí, že najdeme ještě další chodby," řekl starosta.

Traduje se, že podzemní chodbou byl střed Světlé nad Sázavou kdysi propojen s místním zámkem. Další chodba měla údajně vést směrem k hradu v Lipnici nad Sázavou. Při přestavbě náměstí v 70. letech minulého století ale byla při budování základů pro nové domy řada sklepení probourána a zalita betonem. Část podzemí, která je nyní přístupná turistům, pochází asi z 15. století. Vede k náměstí severovýchodně od kostela svatého Václava.

Geologové, kteří z průzkumem začnou dnes odpoledne, by měli zjistit, jestli se další části podzemí nenacházejí v trase směřující kolem radnice ke kostelu.

„Hovoří se dokonce o nějaké hrobce, kterou by měli mít Trčkové z Lípy pod podlahou kostela," připomněl místostarosta Josef Hnik s tím, že Trčkům kdysi Světlá patřila.

Geologové ale prověří i trasu z náměstí do Lánecké ulice, kde by mohla vést další část podzemí. Průzkumné práce za 70 tisíc korun provede ve Světlé nad Sázavou pražská firma Geonika.

„Podloží nejprve prozkoumáme georadarem, který dokáže zjistit možné anomálie pod povrchem. K jejich bližšímu určení, například o jak velký prostor jde a jak je hluboko pod zemí, pak využijeme mikrogravimetrii," přiblížil Pavel Nikl, který geologický průzkum ve Světlé nad Sázavou povede. „Zkusíme se podívat i po té hrobce. Nejsem si ale zcela jist, zda se nám to povede, protože hrobka má být umístěna pod oltářem a pod dřevěnou podlahou, což pro naše měření představuje jistý problém. Uvidíme," řekl Nikl a dodal, že celý průzkum potrvá dva nebo tři dny.

Přeměnu světelského náměstí, poškozeného socialistickou výstavbou, chce světelská radnice uskutečnit v nejbližších letech. Na základě dokončovaného návrhu nechá letos vypracovat projektovou dokumentaci. Pak se na projekt s náklady v řádu několika desítek milionů korun pokusí sehnat evropskou dotaci.

Světelské Podzemí

Stáří vzniku se zatím nepodařilo přesně určit. Vzhledem k tomu, že nejstarší vchody jsou situovány v blízkosti výrazných tektonických struktur, nelze vyloučit, že první práce byly prováděné prospektory na rudy koncem 13. století. Charakterem ražby a srovnáním s obdobnými díly jiných středověkých měst lze předpokládat, že podzemí vzniklo ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Největší dosud známá část se nachází severovýchodně od kostela sv. Václava. Celková délka chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů.

Zdroj: Kytice

Autor: Jaromír Kulhánek, ČTK

2.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Havlíčkobrodsko - Stejně jako v předchozích letech, budou i letos skauti a další organizace rozvážet Betlémské světlo po celé České republice.

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT