Samozřejmě, že to nebylo pro nic a za nic. Žádná policejní zvůle se nekonala, nebojte se. Naopak, policejní hlídka, která na nádraží vartovala, dobře věděla, že tito mladí muži jsou prachobyčejní vandalové a nenechavci, kteří jen chvíli před tím a jen tak z plezíru poškodili závoru u parkovacího automatu před Kauflandem v Havlíčkově Brodě.

Myslím si, že oběma povedeným cestujícím pěkně ztvrdly rysy v obličejích nebo že jim pěkně spadly brady, dost možná i huby – odpusťte mi ten výraz, když po nich muži zákona tak rychle, tak nečekaně a tak překvapivě sáhli. Za pohotovým zásahem spravedlnosti ale nehledejte nic záhadného. Naopak, bylo to všechno velmi prozaické.

Na úmyslné poškození závory byli nejprve upozorněni strážníci havlíčkobrodské městské policie. Ti rychle vyhodnotili pořízený záznam z kamerového systému a  rázem věděli, koho a kde mají hledat.  Poptali se posléze na nádraží a zjistili, že mladíci odpovídající popisu nasedli v klidu do vlaku a odjeli (zcela určitě s pocitem nafoukané nedostižitelnosti) směrem na Pardubice.

A zbytek příběhu už znáte. Zbývá jen dodat, že teď přijde na řadu administrativní dohra, odpovídající trest  a doufejme, že i žádoucí ponaučení a snad i polepšení hlavních aktérů. Škoda jen, že takto rychlá a pohotová neumí být u nás spravedlnost pokaždé. Většinou za lumpy, zloději a vandaly jen tak klopýtá a oni tak mají dost času s ní jaksi vůbec nepočítat.

jaromir.kulhanek@denik.cz