„Žádost o dotaci na výstavbu polyfunkčního komunitního centra v Golčově Jeníkově byla podána, a tak už je jasné, jak by Jeníkovské komunitní centrum mohlo v případě úspěchu žádosti vypadat. Pokud dotace neuspěje, je pravděpodobné, že stavba bude později a zřejmě i ve skromnější podobě,“ sdělil na úvod starosta Vlastimil Marušák. Peníze by měly přijít podle Marušáka z Evropské Unie prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj z titulu, který je zaměřen právě na stavbu takových polyfunkčních center. Ta vznikají například na Vysočině v souvislosti s transformací ústavů sociální péče, kde by pobyt v zařízení měly postiženým klientům nahradit vlastní domácnosti a stacionáře.

„Nedávno jsem volal do agentury, abych zjistil, zda máme o žádosti nějaké nové aktuální informace a zatím nic nového není. Sběr žádostí končí v listopadu 2017, pak teprve přijde doplňování povinných příloh a hodnocení, takže první informace začneme zjišťovat koncem tohoto roku a zda budeme podpořeni, to se dozvíme na jaře roku 2018,“ upřesnil aktuální situaci starosta Marušák.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Vzpomínka na kalné ráno, kdy zemřel prezident Masaryk

Hodnota stavby je zatím odhadována na asi 40 milionů korun. Část by byla uhrazena z rozpočtu EU, část ze státního rozpočtu, a zbytek z rozpočtu Kraje Vysočina. Město Golčův Jeníkov by podle starosty hradilo vybavení knihovny. Také většinu provozních nákladů by nesl Kraj Vysočina. Město Jeníkov by hradilo provoz knihovny a zřejmě zčásti také nového informačního centra, které v budově vznikne.

Pokud by se podařilo dotace získat v potřebné výši, budova by mohla být složena ze dvou dvoupodlažních částí ve tvaru písmene L, hned za garážemi v prostorách bývalého vrakoviště mezi náměstím a tržnicí. V budově by měl být nejen stacionář pro postižené, ale také například dětský koutek, turistické informační centrum s kavárničkou, kde by návštěvníky mohli obsloužit handicapovaní klienti stacionáře.

„Na prostor centra by měly navazovat tři terapeutické dílny pro klienty stacionáře. Dále samotný stacionář pro seniory a stacionář pro mentálně postižené klienty a lidi s kombinovaným postižením. Budou to dva identické ale navzájem oddělené prostory se sociálním zařízením, šatnou, velkou společenskou místností a dvěma menšími místnostmi pro různé aktivity. Dále zde bude místnost pro zaměstnance a dva oddělené sklady,“ popsal další využití prostor komunitního centra starosta Marušák.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ a MŠ Věž, 1. třída pana učitele Zdeňka Posejpala
NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ a MŠ Věž

Některé z místností také bude možné ve vyhrazených časech používat jako sociální poradnu a poradnu pro klienty s různými typy demence a jejich rodinné příslušníky. V patře by měla být nová moderní knihovna pro 27 tisíc knih, včetně čítárny a skladu a víceúčelová místnost pro různé společenské aktivity, dále koncertní sál pro asi pro 50 lidí. Součástí komunitního centra bude také zahrada s altánkem.