Pod názvem Kameny dávných cest tentokrát představuje tvorbu malíře Ivana Grubera. Vystaveno je více než 180 děl rodáka z Turčianského Svätého Martina (1929), žáka prof. Miloslava Holého na pražské Akademie výtvarných umění.

Gruber celý život tvořil v Praze a tam také vloni 11. července zemřel. Malíř byl i úspěšným restaurátorem. V roce 1968 v rámci UNESCO pomohl zachránit obrazy poškozené povodní ve Florencii, kde voda zaplavila galerii Uffizi, klášter San Marco a řadu dalších památkově cenných objektů.

„Výtvarný projev Ivana Grubera, v raných letech tvorby, souvisí s českou meziválečnou krajinomalbou, především s tvorbou Miloslava Holého, jeho profesora z pražské Akademie výtvarných umění, který uměl své motivy ztvárnit s vytříbeným citem pro barevné vztahy, pro vyjádření výstižnou zkratkou. V krajinářské tvorbě ovšem navázal nejen na svého pedagoga, ale i třeba na Karla Holana. Svým jemným citem pro zachycení proměn přírody se přiblížil i Františku Kavánovi, s nímž sdílel smysl pro živé chvění, pro proměny ročních i denních dob, pro jemně a někdy i střídmě odstupňované barevné akordy," píše Jiří Machalický v reprezentačním katalogu.

Výstava potrvá do 6. července a je otevřena denně, včetně pondělků.

Ivo Havlík