Hanu Křížkovou mnozí označují i za moderátorku nebo spisovatelku. „Já a spisovatelka? Napsala jsem pouze kuchařku,“ směje se umělkyně a vzpomíná, jak k tomu vůbec došlo. „Byla jsem tehdy v nemocnici na operaci kolena. Dost jsem se nudila, a tak jsem si řekla, že začnu psát. Nejjednodušší mi přišlo posbírat rodinné recepty plus požádat o speciality své kolegy, a bylo to! Nejvíc práce mi pak dalo vše prošpikovat vtipnými glosami.“ Hana Křížková s úsměvem vzpomněla i na to, jak hledala ten správný název pro svou první knihu. „Můj textař je hroznej šprímař. Navrhoval tituly jako Co tě nezabije, to tě posílí, nebo Blafy z Holešovic, jelikož v této části Prahy bydlím. Nakonec jsem pro knihu našla název vlastní: U stolu s Hankou Křížkovou. Později se mi smál a tvrdil, že pokud napíšu také knihu o pití, může se jmenovat Pod stolem s Hankou Křížkovou,“ dává do placu vtipnou historku.

Hana Křížková už 22 let září v muzikálu Dracula a odehrála více než tisíc představení. „Mnoho mých kolegů zde hraje tak dlouho jako já. Občas si říkáme, že to nazveme muzikál Eldéenka. V zákulisí totiž můžete vidět různé mastičky, spreje, obvinadla. Ale pravdou je, že na jevišti pak nikdo nepozná, že něco někoho bolí,“ směje se.

Karel byl vášnivý sběratel

Hanku přivedl k hudbě tatínek, který dirigoval divadelní orchestr. Po mamince zase zdědila pěvecké vlohy a herecký talent, jelikož v mládí hrála ochotnické divadlo. „Poslouchat tu správnou hudbu mě však naučil Karel Černoch,“ vrátila se ke svým začátkům a ke kolegovi, vynikajícímu zpěvákovi, se kterým se řadu let přátelila. „S Karlem byla legrace. Byl vášnivý sběratel, sbíral všechno možné, od gum až po plechovky. Jako malé dítě se radoval z každého nového přírůstku,“ přidává.

Podle jejích slov byl Karel také velký gurmán a gurmet.

„Kromě toho, že skvěle vařil a naučil mě používat koření, tak si uměl jídlo vychutnat. Jedl s takovou láskou a s takovým prožitkem, že byla radost jej sledovat. Od té doby mám na své terásce spoustu bylinek, které v kuchyni často využívám,“ usmívá se zpěvačka, jež má zkušenosti i před kamerou. Zahrála si například v seriálu Ošklivka Katka nebo v pokračování komedie Dědictví aneb kurva se neříká. „Natáčeli jsme tehdy ve skutečném blázinci v Kroměříži. Já jsem se v pauze učila texty, sedla jsem si na lavičku, a mám takový zvyk kývat se u toho. Najednou si ke mně přisedla místní chovanka a začala dělat totéž. Když nás viděl Bolek, tak jenom poznamenal: Prosím tě, pojď pryč, vypadáte úplně stejně,“ odtajňuje zážitky z natáčení.

Prostřeno si užila

Oblíbená umělkyně miluje nejenom muzikál, ale má ráda také swing, šanson i latinu. „Nevadí mi však ani komerční muzika, tam se zase vyblbnu,“ prozrazuje.

Vtipné vyprávění Hanka prokládala i svými písničkami, které odzpívala čistě a pevně bez mikrofonu pouze s hudebním podkladem.

Před několika lety se umělkyně představila v kuchařské show VIP Prostřeno, kde vařila společně s Halinou Pawlowskou, Vladimírem Kratinou a Zbygniewem Czendlikem.

„Bylo to velmi vtipné a moc jsme si to užili. Hlavně večer u Haliny. Natáčení skončilo asi v deset večer, ale my jsme v zábavě samozřejmě ještě pokračovali. Odcházeli jsme asi ve čtyři ráno, už nebylo co pít. Halina ale tvrdila, že má velké zásoby. Všechno jste už vypili, vyprovodila nás se smíchem,“ vybavila si střípek ze zákulisí úspěšného programu.
Když Hanka Křížková nehraje, nebo nezpívá, ráda sedí na sluníčku u moře. „Ale zbožňuju i posedět s kamarády na chatě u ohně, kde opékáme buřty a hrajeme na kytaru,“ dodává zpěvačka, která prý nemá žádný příbuzenský vztah s rockerem Láďou Křížkem.