Po celém světě se ale slaví již více než 100 let, ve velké většině zemí třetí neděli v červnu. Připomeňme, že za Dnem otců stojí žena – Sonory Smart Doddová, která v roce 1910 uspořádala oslavu pro svého ovdovělého otce jako poděkování, že se postaral o výchovu šesti dětí. Z této spontánní oslavy ve městě Spokane na západním pobřeží USA se stal fenomén a v roce 1966 byl Den otců v USA oficiálně uznán.

Marek Hanzlík, otec čtyř dětí a kastelán státního hradu v Lipnici nad Sázavou, ale patří k těm mužům, kteří k případnému vyhlášení Dne  otců uznávaným svátkem zaujímají zdrženlivý postoj.

Řekněte, líbí se vám idea Dne otců? Měla by se otcovství vůbec nějak slavit?

Přiznám se, že jsem nad tím  nikdy moc nepřemýšlel, ale protože mám neustále pocit, že manželka musí péči o rodinu dávat mnohem víc ve svém „druhém pracovním poměru", než já, tak bych Den otců  spíše neslavil.

V čem to podle vás mají dnešní otcové snadnější a v čem naopak těžší, než kdysi?

Myslím, že je to podobné. Jen je nám teď všem podstatně lépe po materiální stránce a tak ani na otcích neleží takový balvan odpovědnosti.

Myslíte, že by se Den otců měl slavit na nějakých veřejných akcích, nebo spíš soukromě?

Pokud slavit, tak spíš jen soukromě s kamarády „otci". Pohovořit, vyměnit zkušenosti.

Sedl byste si při této oslavě s tatínkem nebo svými dětmi k pivu? Nebo, jak by se to podle vás mělo slavit?

Určitě ano, ostatně k pivu mám velmi vřelý vztah, který již sdílím se svým starším synem. Asi bychom si otevřeli nějaký „american". Je to moc dobré svrchně kvašené pivo úžasné vůně a chuti. Zrovna nedávno mi ho syn koupil k narozeninám, za což ho, jakožto otec, musím samozřejmě pochválit.