Vosy se zabydlují ve štěrbinách, mezi fasádou a zateplením, pod podlahou, mezi okenními rámy nebo ve střešních štítech. O svých rizikových sousedech lidé mnohdy ani nevědí. Václav a Jana Koubkovi mají chatu v Klokočově. Na podzim je překvapilo, že se uvnitř objevují vosy, i když jsou zavřené dveře i okna. V podlaze na půdě nakonec objevili obří vosí hnízdo, které pokrývalo plochu téměř jeden krát dva metry.

„Nevěděli jsme, co si s hnízdem počít, takže jsme se ho nějakým způsobem snažili zlikvidovat sami. Asi neúspěšně, protože vosy jsou tu znova," uvedla majitelka chaty.

Blízkost vosího hnízda většině lidem nedá spát, zejména pokud mají v domě malé děti. Internet nabízí nepřeberné množství návodů, jak se hmyzu zbavit. Většina z nich ale pravděpodobně nebude bez rizika. I když se vchod do hnízda zalije horkou vodou, zasype pískem nebo zastříká nějakou dezinsekcí, vosy mohou mít i další otvory z hnízda a se svými likvidátory si pak třeba budou chtít vyrovnat účty. Lidé proto často raději povolají odborníky. Je ale otázka, jestli to mají být vždy právě hasiči.

Hasiči k likvidaci hmyzu vyjíždí v případech, kdy je ohrožen lidský život nebo pokud je hnízdo v místech s velkou koncentrací lidí. Sem spadají dětská hřiště, úřady, nemocnice, centra nebo místa, kde se nachází alergik.

Jak se žije postiženým, vysvětlil dětem z MŠ Lípa Jiří Blatný.
Předškoláci si vyzkoušeli, jak se žije postiženým

„Hasiči zasáhnou vždy, když je naplněna zákonná podmínka hrozícího nebezpečí z prodlení. Tedy že je nebo by mohl být ohrožen lidský život nebo zdraví. Není-li tato podmínka naplněna, tak hasiči na místo události vyjet nemohou. Volající se musí obrátit na specializovanou firmu“, upozorňuje kapitán Martin Totek, koordinátor Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina (dále jen „KOPIS“).

Vyhodnocení konkrétní situace je úkolem operátora tísňové linky. Ten od volajícího získá informace a na jejich základě operační důstojník KOPIS posoudí, zda je výjezd hasičů opodstatněný.

„Dochází k případům, kdy volající událost zkreslí a velitel zásahu po příjezdu k místu události zjistí, že zásah hasičů není nutný. Pak je zásah proveden za úhradu nákladů nebo jej hasiči neprovedou vůbec a z místa události odjedou zpět na základnu“, doplňuje Martin Totek.

V případech, kdy není ohrožen ničí život ani zdraví, podle hasičů není na místě je k případu povolávat. S likvidací hnízd mohou pomoci specializované dezinsekční firmy.

Den dětí v centru pro rodiče s dětmi Kopretina ve Velkém Meziříčí.
Děti si užijí svátek. Třeba v zoo s papoušky a dravci

Od věci není ani myslet i na prevenci a usídlení hmyzu ve svých obydlích účinně předcházet. „Je dobré provést utěsnění netěsností střechy, fasády, odstranit dutiny. Tím sníží možnost usídlení a donutí hmyz zahnízdit v přírodě, kde nikoho neohrožuje,“ doplnila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Hasiči ročně řeší několik stovek případů likvidace hmyzu. „Mezi zásahy se samozřejmě objeví také netradiční, kdy je roj většího rozměru nebo na místě, kde by jej nikdo neočekával, třeba na osobním vozidle,“ dodala Musilová.