Pro takové rozhodnutí zvedne ruku například zastupitel Milan Plodík. „Hasičskou stanici dokáže město využít. Například pro technické služby. Podle zákona ji Úřad pro zastupování státu totiž po převzetí nabídne volně k prodeji. Hrozí nebezpečí, že by se mohla dostat do špatných rukou. Budova má pro město velkou cenu,“ zdůraznil.

S tím souhlasí například Karel Domkář z Havlíčkova Brodu. „Jedině město. Takzvaných ubytoven je už dost, jedna dokonce vyhořela,“ poznamenal.

Stejný názor má i ředitel městské policie Jan Pavlík. „Budova městské policie s hasičských areálem sousedí. Máme společný dvůr, kde parkují naše auta a využíváme jeden přístřešek. O některé volné prostory po hasičích rozhodně máme zájem,“ zdůraznil.

Podle místostarosty Zbyňka Stejskala by se mohly některé prostory v areálu změnit na krizové byty pro lidi, kterým například vichřice vzala střechu nad hlavou. Jako se to stalo letos jedné rodině z Brodu.

V areálu je 11 různých budov. Podle starosty Jana Tecla město areál kupovat nechce. Stálo by to víc než 50 milionů. Ale chce ho získat bezúplatným převodem za zákonných podmínek, ve veřejném zájmu. „V případě že je bezúplatný převod hospodárnější než jiný způsob naložení, nebo pokud tak stanoví zvláštní právní předpis,“ informuje o tom Úřad pro zastupování státu na svém webu. Podle starosty Tecla o bezúplatný převod už město požádalo.

Hasičský areál pochází ze 70. let minulého století. Jenže časem přestal hasičů už nevyhovuje. Nejhorší byly výjezdy k zásahům, protože Žižkova ulice se stává čím dál častěji neprůjezdnou.

„Nevyhovující byly garáže, prostory pro výcvik a práci s hasičskou technikou, ale i prostory pro odbornou přípravu,“ sdělila před zahájením stavby nového hasičského areálu na Humpolecké ulici Petra Musilová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.