„Jde o jedno z nejvýznamnějších výročí, které jsme si v obci v poslední době připomínali. Vždyť náš sbor dobrovolných hasičů, který má v současné době 51 členů, je druhým nejstarším na Havlíčkobrodsku," připomněl místostarosta Lipnice Marek Hanzlík.

Podle něj byl požárnický spolek založen dříve jenom v Úsobí, ve stejném roce jako na Lipnici pak vznikl sbor také v tehdejším Německém Brodě.

Po svěcení praporu a položení věnců k soše svatého Floriána mohli návštěvníci oslav zhlédnout třeba ukázku vyprošťování osoby z havarovaného auta, které se zhostila jednotka z Golčova Jeníkova. Ta za přihlížení desítek lidí „vystříhala" zraněnou dívku z vozu za pouhých několik málo minut. K vidění ale byla ale třeba i výstava historických dokumentů nebo krásná sbírka hasičských autíček.

Bylo plno

Atraktivní prostředí lipnického náměstí se ještě stalo i dějištěm hasičské soutěže. „A bylo tu plno. Je vidět, že střed naší obce je pro podobné akce velice zajímavým prostředím," konstatoval Hanzlík.

Ostatně to se potvrdilo i v sobotu. Na oslavy si během dne našlo cestu mnoho návštěvníků a dokonce i turistů, kteří si původně přijeli prohlédnout pouze lipnický hrad. „Jsme tu vlastně náhodou, ale je to hezká akce. Ve městě se takové zábavy nedočkáme," pochvalovala si u stánku, kde se grilovaly klobásy a připravovaly steak, s pivem v ruce v sobotním odpoledni čtyřčlenná trampská skupinka, která do Lipnice dorazila až z Brna.

Lidé se prostě dobře bavili a zábava se nakonec protáhla až do nočních hodin. „Kapela musela před lidmi v podstatě utéct," zakončil s úsměvem Marek Hanzlík.