Stará zbrojnice už ždíreckým hasičům nestačí. „Na novou budovu čekáme dlouho. Jsme rádi, že stavba nové zbrojnice ve Ždírci začala. Stará zbrojnice byla funkční ve své době. Jenže v současnosti je hasičská technika úplně jiná. Potřebujeme daleko víc místa, než dřív. Máme vlastní výjezdovou jednotku a mnohem vyšší počet akcí než v minulosti,“ vysvětlil starosta sboru Ondřej Málek.

Jak dodal, hasiči ve Ždírci si naplánovali kontrolní dny a stavbu pravidelně navštěvují. „Proto abychom případné nesrovnalosti řešili okamžitě a ne až bude stavba hotová,“ dodal.

Na novou zbrojnici se těší i mladí hasiči, které vede Lucie Štefáčková. Mladých nadšených hasičů je ve Ždírci kolem třicítky a nemají se kde scházet. „Nemáme totiž vlastní klubovnu. Když jsme se chtěli sejít, bylo potřeba se dohodnout s hasičskou jednotkou dospělých, jestli zrovna zbrojnici nepotřebují pro sebe. Samozřejmě jsme si vyšli vždycky vstříc, ale mít vlastní prostory je mnohem lepší,“ konstatovala Štefáčková.

Několik bloků

Podle starosty Ždírce Bohumíra Nikla stavba nové zbrojnice stojí bez vnitřního vybavení téměř 18 milionů korun. Objekt nové hasičské zbrojnice poslouží pro potřeby výjezdové jednotky a je rozdělený do několika bloků. „V jednopodlažní budově jsou garáže pro hasičskou vozovou techniku. Ve střední části je chodba, vstupní hala a sušicí věž. V druhém bloku budovy jsou kanceláře, dispečink, sociální zázemí, kuchyň a klubovna,“ popsal starosta Nikl, k čemu mohou hasiči budovu využít.

Město na tuto stavbu získalo dotaci z ministerstva vnitra ve výši 4,5 milionů korun. Po dokončení ještě město požádá Kraj Vysočinu o dotaci ve výši 2,5 milionů korun. Smlouvu na výstavbu zbrojnice podepsala radnice 5. března s firmou z Prahy, která vyhrála veřejnou soutěž.