A proč chvályhodný? Část výtěžku z této akce totiž poputuje do rukou rodičů vážně nemocného dítěte.

„Chceme tím ukázat, že nám smutné lidské osudy nejsou lhostejné," konstatoval starosta rozsochateckého sdružení, Karel Pazderka. Hasiči se tak rozhodli, že část výtěžku ze sobotní akce, na které se představí dvě populární kapely, poputují k rodičům dítěte, které trpí cystickou fibrózou. Komu to však konkrétně bude, Pazderka prozatím prozradit nechtěl.

Bude to překvapení

„Má to pro ně být tak trošku překvapení, proto to zatím prozrazovat nechci. Našli jsme je přes nadaci Slané děti a doplním prozatím jen to, že jde o rodinu, která bydlí ve vesnici nedaleko Havlíčkova Brodu. Snad jim to alespoň trochu pomůže třeba ke koupi léků," doplnil.

Hasiči si dokonce určili konkrétní částku, kterou hodlají na pomoc věnovat. „Je to 35 tisíc korun. Samozřejmě, pokud výtěžek ze sobotní akce nebude dost vysoký, doplníme jej penězi z naší pokladny," podotkl Pazderka. Zdejší dobrovolní požárníci neposkytují takovou pomoc potřebným poprvé. Už v roce 2010 osobně na místě předali v Chrastavě na Liberecku 26 tisíc korun rodině, již postihly ničivé povodně. A angažují se i společensky pro místní seniory. „Z výdělku z rockových zábav jsme třeba upořádali setkání pro seniory s dechovými kapelami," dodal Pazderka.

Podle něj má jejich snažení ještě jeden – vedlejší účinek. „Chceme ukázat všem, kdo závidí a tvrdí, že si peníze vyděláváme jen pro sebe, že tomu tak opravdu není. A chci poděkovat i všem, kteří se na našich aktivitách podílejí," dodal odstupující starosta rozsochateckých hasičů.

Peněžitý dar bude předán během příštího týdne a Deník bude při tom.

Co je Cystická fibróza:
Cystická fibróza (CF) neboli mukoviscidóza je smrtelná lidská dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. Jde o vrozené onemocnění způsobené mutací genu produkujícího protein CFTR.Jedná se o gen uložený na dlouhém raménku 7. chromozómu. Léčba se soustřeďuje zejména na dýchací ústrojí – inhalace, fyzioterapie, antibiotika. Nemocní užívají trávicí enzymy v kapslích na odstraňování důsledků onemocnění. Jeho příčina je léčitelná, ale zatím nevyléčitelná. V Česku se každoročně s touto nemocí narodí 1 dítě z přibližně 2500 až 3000 narozených děti. Diagnostikovaná nemoc bývá ale jen zhruba u poloviny z nich. Polovina nemocných se u nás dožívá alespoň 32 let. Předpokládá se, že každý 25. člověk v populaci je přenašečem postiženého genu, ale jelikož má jednu kopii poškozenou a druhou v pořádku, onemocnění se u něho neprojevuje.
zdroj: Wikipedia