Festival divadla, hudby a lidové zábavy se pořádá již od roku 1958. Každoročně se na něm schází haškologická společnost a stovky lidí, kteří se chtějí zasmát a prodloužit si tak život.

„Držíme se tradice a letošní ročník Haškovy Lipnice se opět uskuteční v amfiteátru pod hradem," uvedl Martin Hašek, hlavní pořadatel a pravnuk Jaroslava Haška. Ten dodal, že letos bude celý odpolední program zdarma a lidé si mohou užít hned tři vystoupení. „Od 15 hodin vystoupí profesionální taneční a hudební folklorní soubor Ondráš se svým vystoupením Živá kronika," popsal Hašek. Ten pokračoval, že na parketu se představí pět tanečních párů a dvanáct členů cimbálové muziky. „Lidé se mají rozhodně na co těšit. Soubor Ondráš působí v Česku jako jediné profesionální těleso svého druhu, které patří ke špičce ve svém oboru a mimo jiné se zabývá také uchováváním a rozvíjením vybraných prvků tradiční lidové kultury a kulturního dědictví," vysvětlil Hašek.

V 17 hodin se pak vrátí plyšový Švejk ze Severního pólu, kde byl od loňského ročníku s Miroslavem Jakešem. „Legendární polárník uvede vtipnou odbornou přednášku s kytarou o jeho dobrodružných cestách, kam vzal s sebou i našeho plyšového Švejka," řekl Hašek. V 18 hodin se pak uskuteční hraná povídka Jaroslava Haška v podání Divadla v Davli, a to Větrný mlynář a jeho dcera.

Naopak večerní program, který začíná okolo 19 hodiny, se ponese ve znamení hudby. „Lidé se mohou těšit na Michala Slezáka a jeho Folk-band, na Pátrače, tedy funk-rockovou kapelu z Humpolce a hlavní kapelu Keks," podotkl Hašek. Vstupné na večerní hudební program činí 180 korun a lístky je možné zakoupit v předprodeji nebo i na místě.

„Ve 12 hodin se také uskuteční čestná salva u hrobu Jaroslava Haška a lidé si rovněž mohou přinést Haškovy knihy, které si mohou nechat podepsat od jeho potomků," dodal Hašek.

Po celý den se v lipnickém hostinci a pivovaru U České koruny budou podávat různé Haškovy speciality. Příjemným zpestřením celého dne je i Haškova komůrka. Nová místnost a zároveň i expozice, která je přístupná všem návštěvníkům lipnického hradu. „V komůrce bude na lidi čekat také překvapení," prozradil Hašek. „Kromě nové expozice si lidé mohou projít i další prohlídkové okruhy na hradě nebo navštívit Muzeum Jaroslava Haška či lipnické lomy a podívat se na sochy Radomíra Dvořáka," uzavřel.