„Historie urologického oddělení v brodské nemocnici se píše od roku 1947. Od té doby se oddělení stalo známým a vyhledávaným pracovištěm, které sleduje nejnovější trendy v medicíně,“ zdůraznil vedoucí lékař oddělení Tomáš Málek.

Do roku 1997 se oddělení nacházelo v jedné ze starých budov tehdejší psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Poté se přestěhovalo do hlavní lůžkové budovy nemocnice. „V roce 2004 došlo ke spojení této stanice s chirurgickým oddělením. V současné době disponuje oddělení dvaceti lůžky, na kterých je hospitalizováno asi 900 pacientů ročně a ambulantně lékaři ošetří zhruba 8 700 pacientů,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

V roce 2016 došlo ke změně na postu primáře, kterým nyní je lékař Tomáš Málek. S jeho příchodem urologické oddělení značně rozšířilo nabídku laparoskopických výkonů v nemocnici Havlíčkův Brod. Jako jediní na Vysočině lékaři provádí laparoskopicky také radikální prostatektomii, což je chirurgická léčba, k níž přistupují lékaři při zjištěné rakovině prostaty. Prostatu nemocnému chirurgicky odejmou. Laparoskopie je prováděna optickými nástroji prostřednictvím malých řezů. Pacient je tak méně zatěžován a pooperační bolesti jsou menší. Tuto operaci jako první podstoupil loni čtyřiašedesátiletý muž z Havlíčkobrodska.

„Jednalo se o nejmodernější operační postup. Operace trvala necelé čtyři hodiny. Proběhla úspěšně. Pacient byl zhruba šest dní hospitalizován v nemocnici," informoval před operací lékař Atia Farouk. Zákrok je podle lékaře ordinován u zhoubného nádoru prostaty, který je v časném stadiu a operací může být nádor zcela odstraněn a pacient vyléčen. Operace se provádí v celkové anestezii.

Světelské sklárny Crystalite Bohemia za den zpracují až 150 tun skloviny. Mají pět tavicích agregátů, z nichž největší nový má kapacitu 45 tun. Nápojové sklo ve sklárnách vyrábějí tři linky, roční produkce činí 55 milionů kusů.
Sklárny ve Světlé se otevřou lidem. Veřejnosti představí i nové linky

„Radikální prostatektomie se provádí buď otevřená, laparoskopická nebo robotická. Otevřená radikální prostatektomie je standardní a pro pacienta zřejmě nejvíce náročný zákrok. Jak ohledně doby rekonvalescence, tak rizik následků. Provádí se klasickým řezem. Laparoskopická prostatektomie má výhodu například v kratší době rekonvalescence a menších jizev," upřesnil vedoucí lékař urologického oddělení Tomáš Málek, který byl v tomto případě hlavním operatérem.

Laparoskopická operativa je podle Málka jednoznačně světový standart. „Sledujeme trendy v urologické operativě, které směřují ke zvýšení kvality léčebné péče a pacientům přináší množství výhod, neboť jsou méně invazivní,“ zdůraznil Málek.

Urologie je obor s nejvyšším počtem pacientů hospitalizovaných za časové období. Množství pacientů vyhledává urologickou operaci i léčbu z důvodu, že ČR má nejvyšší výskyt nově vzniklých zhoubných tumorů ledvin na světě. Stejně přibývá nově zjištěných tumoru prostaty, které vyžadují komplexní diagnostiku a léčbu. „Naše oddělení nabízí pacientům moderní operativu založenou na důkazech. Na onemocnění vzhlížíme komplexně, odborně i lidsky. Preferujeme mini invazivní principy léčby,“ zdůraznil Málek.

Ilustrační foto.
Koncem srpna vypne přibyslavská televize zastaralé analogové vysílání

Brodská urologie nabízí široké spektrum léčby od dětské urologie, léčbu onemocnění prostaty, mužského genitálu a močové trubice po onemocnění ledvin inkontinenci u žen.

Setkání zdravotníků u příležitosti 70 výročí urologického oddělení organizoval Spolek lékařů českých JEP v Havlíčkově Brodě, ve spolupráci s okresním sdružením České lékařské komory v Havlíčkově Brodě. Součástí setkání byly i odborné semináře na téma urologická problematika z pohledu nejen urologa. Lékaři se věnovali tématům, jako urologické operace, inkontinence u žen, urologické infekce či karcinom prostaty