Tak například v sobotu pokračovaly desítky dobrovolníků v úklidu břehů řeky Sázavy. V Perknově u Havlíčkova Brodu se jich sešlo asi osmdesát. Rozdělili se do dvou skupin a vyčistili několik kilometrů břehů řeky, a to jak ve směru na Havlíčkův Brod, tak na Okrouhlici.
„Obě skupiny, a byli mezi  nimi i mladí havlíčkobrodští fotbalisté, posbíraly skutečně značné množství odpadu – nechyběly ani vyházené pneumatiky aut či odpad, který by se dal označit jako velkoobjemový. Dobrovolníci objevili také jednu černou skládku, kterou hned zlikvidovali," uvedla koordinátorka akce Čistá Sázava Martina Hupková. Ta dodala, že s dobrovolníky se po březích řeky pohybovali i pracovníci Povodí Vltavy. Ti hned pytle s odpadem nakládali do automobilů a odváželi je přímo na skládku. „Úklidová akce bude pokračovat také v tomto týdnu. V pátek se do ní zapojí například i žáci ze Základní školy Štáflova v Havlíčkově Brodě. Vyčistí břehy od Pohledských Dvořáků do Havlíčkova Brodu," řekla Hupková.

Pole kultivovali a vápnili

Jarní slunce ale na Havlíčkobrodsku k povinnosti vyzvalo i zemědělce. Ti vyjeli připravit ornici pro setí jařin a sadbu okopanin.
Na svažitých pozemcích mezi Macourovem, Samotínem a Krátkou Vsí redakce Deníku včera zastihla tři traktoristy – Petra Šteidla, Ivana Janáčka a Tomáše Rosického. Pole kultivovali a vápnili.

„Budeme jezdit až do večera, předpokládám, že obděláme přibližně čtyřicet hektarů," usoudili pracovníci úseku rostlinné výroby Zemědělského družstva Žižkovo Pole.

Nezaháleli ani zahrádkáři. Jaroslav Konečný z Krucemburku prožil skoro celý víkend s hráběmi v rukou.

„S vyhrabováním zahrady jsem začal již v sobotu, ale brzy jsem toho musel nechat. Země byla ještě silně nasáknutá vodou a kromě toho mě občas vyhnaly i přeháňky. Slyšel jsem, že někde dokonce padaly i kroupy. Včera to už bylo daleko lepší, na kompost jsem vyvezl asi deset kotoučů stařiny. Začal jsem také s rýpáním a přípravou záhonů k výsadbě," sdělil Konečný a podotkl, že původně se chtěl vydat s rodinou na projížďku na kole, ale povinnost mu to nedovolila.

Celá řada lidí se ale na žádnou povinnost ohlížet nemusela. Přesvědčila nás o tom i krátká redakční návštěva na přibyslavské cyklostezce v neděli dopoledne.
Během patnácti minut kolem nás projela, a to v obou směrech, asi padesátka cyklistů. Většinou se proháněli sólo, nechyběly ale ani rodiny s dětmi. Některé z nich měly na nohou populární in line brusle a rodiče je na kole doprovázeli.

„Na kolech jsme letos poprvé, proto žádné rekordy a velké počty kilometrů v plánu nemáme, spíš jde jen o takovou nedělní projížďku. Svezli jsme se ze Sázavy, kde jsme nechali auto, do Přibyslavi, tady si dáme někde něco k pití a zase se vydáme zpátky. Myslím, že nám těch necelých dvacet kilometrů bude docela stačit," usmála se Jana Richterová ze Žďáru nad Sázavou.

Živo ale nebylo jen na přibyslavské cyklostezce. První nápor cyklistů, a do jisté míry i zatěžkávací zkoušku, má za sebou i nová cyklostezka, která teprve nedávno spojila Světlou nad Sázavou s nedalekými Mrzkovicemi.

A věřte nebo ne, prvními vodáky ožila i samotná řeka Sázava. V neděli odpoledne si její ještě stále chladnou vodu vyzkoušela kupříkladu i vodácká rodina z Červených Janovic. Jak sdělil otec rodiny a současně i vedoucí „konvoje" tří lodí, chtěli by splout ze Světlé do Stvořidel a vychutnat si tak příznivou hladinu vody.

Teď je vody dost

„Vždyť v letních měsících je průtok vody korytem Sázavy mnohem nižší a plavba nepřináší takový požitek," podotkl zkušený vodák.
V závěru ještě musíme připomenout, že se na suché silnice Havlíčkobrodska, a to doslova ve velkém, vrátili i motorkáři a s nimi většinou hluk a rychlá jízda. Skupinu asi třiceti jezdců mohli včera zahlédnout i lidé ve Ždírci nad Doubravou.