Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkobrodsko změnilo díky evropským penězům svou tvář

Havlíčkobrodsko – Stovky milionů korun z rozpočtu Evropské unie obdržely v průběhu deseti let, od vstupu České republiky do evropského společenství, města a obce havlíčkobrodského okresu.

30.4.2014
SDÍLEJ:

Vyjmenovat všechny stavby a projekty, které byly v posledních deseti letech na Havlíčkobrodsku uskutečněny, není možné. Mezi ty nejvýznamnější zcela určitě patří revitalizace havlíčkobrodského Havlíčkova náměstí.Foto: Deník/archiv

A nejen ony. Evropské peníze přitékaly do regionu i jinými kanály, a to především prostřednictvím vysočinského hejtmanství, jihlavského ředitelství Silnic a dálnic, privátních výrobních i nevýrobních subjektů a dalších institucí. Výčet akcí, staveb a projektů, které byly v okrese díky evropským dotacím uskutečněny, se taktéž čítá na stovky.

Havlíčkovo náměstí a kaskáda rybníků

„Město Havlíčkův Brod získalo z Evropské unie kolem 140 milionů korun," uvedl havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. „A nebýt těchto prostředků, neměli bychom dnes například revitalizované Havlíčkovo náměstí, upravenou kaskádu rybníků na Cihlářském potoce, která tvoří významnou protipovodňovou bezpečnostní pojistku města, zateplené veřejné budovy, cyklostezky a podobně," vyjmenoval Honzárek.

Připomeňme, že v roce  2011 byl v Chotěboři dokončen autobusový terminál spojený s rekonstrukcí budovy vlakového nádraží. Tato stavba si vyžádala částku ve výši  30 milionů korun.

Přibyslavská cyklostezka

Významné evropské prostředky čerpali i v Přibyslavi. Nová cyklostezka mezi Přibyslaví a Sázavou je v provozu již tři roky. Čistě stavební náklady na její výstavbu činily zhruba 24,3 milionu korun. Cyklostezku díky EU postavili i ve Světlé nad Sázavou.

Skutečností už je i protipovodňový val u Dolní Jablonné u Přibyslavi. „Jednou z hlavních akcí města, které financovaly částečně i dotační peníze z Evropské unie, je probíhající rekonstrukce budovy základní školy. Přibyslav v tomto případě obdržela dotaci ve výši 24 milionů korun," sdělil místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Zkrátka nepřišli ani v Golčově Jeníkově. Tam půjde téměř pětadvacet milionů korun do přístavby základní školy. „V novém objektu vzniknou třídy, šatny a sociální zázemí, vybudovány budou také nová kotelna a technické prostory," uvedl starosta města Pavel Kopecký.

„Ve Ždírci nad Doubravou byla v poslední době z peněz Evropské unie vybudována cyklostezka Ždírec – Kohoutov a Kohoutov – Benátky, dále provedena energetická optimalizace budov  základní a mateřské školy, revitalizace zeleně a v neposlední řadě i výstavba náměstí 9.května," konstatoval starosta města Jan Martinec.

Revitalizace zeleně

Díky evropským dotacím se na mnoha místech havlíčkobrodského regionu pustili i do rozsáhlých projektů revitalizace zeleně.

„Obnova  parkové zeleně ve Věži, která skončí na podzim letošního roku, přijde  na 1,3 milionu korun. Právě takovou finální cenu se podařilo kraji vysoutěžit," uvedl Jan Joneš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě.

Náročnou revitalizací projde i park u Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře. A stejně jako za „omlazováním" parku u nemocnice v Havlíčkově Brodě stojí i za tímto projektem Kraj Vysočina. Náklady se pohybují v řádu milionů korun. Kraj Vysočina čerpal finanční prostředky na omlazení parků i z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí. Na spolufinancování zakázky rozpočtované na 5,8 milionu korun se bude podílet ze 70 procent Evropský fond pro regionální rozvoj.

Obchvat České Bělé

Jednou z mnoha dopravních staveb, které se v posledních letech podařilo na Havlíčkobrodsku uskutečnit, byl i obchvat České Bělé spojený s výstavbou nejvyššího silničního mostu v okrese.

Marie Tesařová, ředitelka jihlavského ředitelství Silnic a dálnic připomněla, že stavba více než tříkilometrového obchvatu, jehož součástí je i 276 metrů dlouhá estakáda, stála i s daní více než půl miliardy korun.

Na financování mamutí stavby u České Bělé, do užívání byla předána v roce 2010 se významnou měrou podílel i Evropský fond pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Doprava.

Autor: Jaromír Kulhánek, Štěpánka Saadouni

30.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení