„Hlavním důvodem výstavby nové stanice byly nevyhovující prostory žižkovské stanice. Hasičům chyběla především garážová stání, prostory pro opravy techniky, ale také prostory pro školení a výcvik. Velkým problémem byly také průjezdy zásahové techniky k událostem Žižkovou ulicí v dopravní špičce,“ upřesnil důvody výstavby nové stanice ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec.

Nová stanice je v areálu, který společně s budovou armádní ubytovny získal Hasičský záchranný sbor v rámci bezúplatného převodu v červenci roku 2005 od Armády České republiky po odchodu 4. brigády rychlého nasazení. „V bývalé budově armádní ubytovny sídlí, a i po výstavbě nové stanice nadále sídlit bude, územní odbor Havlíčkův Brod. Celý areál má plochu přibližně čtyři hektary a je na něm umístěn i sportovní stadion Dukla, na kterém se konají soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů v požárním sportu,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Požární stanice a multifunkční hala

V areálu jsou dvě budovy. Požární stanice a multifunkční hala. Hasičskou stanici tvoří soustava tří objektů. „V prvním je zázemí stanice, ve střední části jsou velkoprostorové garáže pro zásahovou techniku a poslední část je vyhrazena pro strojní, chemickou a technickou službu,“ upřesnila Musilová.

Multifunkční halanavazuje na stávající budovu územního odboru a je v ní zázemí pro fyzickou přípravu hasičů a zázemí pro řešení humanitární pomoci.

Samotný projekt stanice tvořil Ateliér Velehradský, s.r.o. , tak aby splňoval ty nejpřísnější normy a dokázal vzdorovat extrémnímu suchu, orkánům, přívalům sněhu a podobně.

Do zásahového obvodu stanice Havlíčkův Brod patří 41 obcí, ve kterých žije více než 43 tisíc obyvatel. V loňském roce zasahovali havlíčkobrodští profesionální hasiči u 632 událostí.